АНОНС: У Запоріжжі відбудеться літературно-мистецький фестиваль Toloka. Історичні події

Презентація книжки Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса», проєкт «Яка твоя історія?», кінохроніка «Дніпро в бетоні» та багато іншого серед історичних заходів фестивалю Toloka.

З 13 по 23 серпня в Запоріжжі відбудеться літературно-мистецький фестиваль Toloka. На ньому буде й історична локація. "Історична правда" розповідає про ключові заходи, які відбудуться на цьому майданчику.

 

1. Презентація книги Віктора Брехуненка "Україна й українці. Ім'я як поле битви"

 

 

Час: 16 серпня

Професор історії з Дніпра Віктор Брехуненко досліджує ранньомодерні часи та спеціалізується на українському козацтві, інших козацьких спільнотах, Гетьманщині та українсько-російських стосунках. 

У своїй книзі Брехуненко досліджує походження назви "Україна", пояснює, звідки взялася ідентичність "українці" та "український народ", та як на цьому спекулювали в усі часи.


2. Презентація Вахтанга Кіпіані "Чому Медведчук виступає проти Стуса?"

 

 

Час: 15 серпня

Поки тривають суди, і Віктору Медведчуку ще не вдалося заборонити розповсюдження книжки "Справа Василя Стуса" "у будь-який спосіб на будь-якій території", її автор, Вахтанг Кіпіані має можливість і далі проводити презентації книжки у різних містах.

Цього разу він розповість про справу Стуса в Запоріжжі, на фестивалі Toloka. Там же можна буде купити цю книжку — видавництво якраз додрукує новий наклад, бо попередні розкупили вщент.


3. Дискусія: Генетика та генеза південноукраїнських міст

Час: 16 серпня

16 серпня про генезу міст Півдня України дискутуватимуть відомі українські історики Сергій Леп'явко, Віктор Брехуненко, Володимир Мільчев та Сергій Білівненко.

Серед питань, що підійматимуться під час дискусії — традиційні південноукраїнські поселення та адміністративний устрій, національний та соціальний склади населення Півдня України в різні періоди, наукова та псевдонаукова полеміка навколо дат заснування південноукраїнських міст тощо.


4. Квест "Пошук скарбів" від проєкту "Догори Дриґом"

Час: 15 та 16 серпня

"Догори Дригом" — це проєкт, який допомагає школярам підготуватися до ЗНО з історії через квести, ігри та за допомогою різних незвичних не ненудних методик. В рамках фестивалю Toloka вони проведуть квест "Пошук скарбів". 

Учасники команди повинні за певний час знайти і зібрати предмети зі списку. За кожен знайдений предмет нараховуватимуться бали, а виграє та команда, яка отримає найбільшу кількість балів, або та, що першою закінчить весь список.

Квест історичний, а отже шукати доведеться історичні артефакти.


5. Презентація виставки проєкту "Яка твоя історія?"

 

 

Час: 15 та 16 серпня

Проєкт "Яка твоя історія" збирає ретро-світлини. Мета — активізувати історичну пам'ять та добитися того, щоб фотографії з сімейних альбомів не знищували, а зберігали як історичну реліквію.

Засновники проєкту закликають усіх бажаючих поділитися власними родинними фото, кінохроніками та сімейними історіями. Усе це публікуються на Фейсбук-сторінці проєкту, а найцікавіші світлини показують на виставках. 

На фестивалі Toloka буде представлено 20 повноформатних ретро-світлин. 15 та 16 серпня засновники проєкту розкажуть про кожну з них докладніше.

6. Екскурсії Запоріжжям від відомих істориків, краєзнавців та урбаністів

Час: 15, 16, 17, 20 та 22 серпня

Протягом всього фестивалю всі охочі зможуть безкоштовно відвідати тематичні екскурсії різними частинами міста Запоріжжя. 

Зокрема, 15 серпня урбаністка Наталія Лобач проведе екскурсію Шостим селищем — житловим масивом, створеним у 20-30-ті рр. видатними вітчизняними архітекторами під впливом конструктивістської архітектури. 

16 серпня екскурсоводка Валентина Вініченко гулятиме центральною частиною Запоріжжя. Екскурсанти дізнаються про життя у місті у 50-х роках. 

17 серпня краєзнавець Роман Акбаш проведе всіх бажаючих по забутих менонітських стежках Верхньої Хортиці, а 20 серпня розкаже про Шенвізе — ще один менонітський куточок Запоріжжя. 

22 серпня історик Валерій Стойчев розкриє таємниці Соборної вулиці міста Запоріжжя. Ця екскурсія відбудеться в історичній частині міста.

7. Виставка "Листи з провінції"

Час: протягом всього фестивалю 

Автори виставки пропонують подивитися на звичні і повсякденні колись листи, як на історичний документ, у якому "поміж рядків" відображені побут, історичні події або навіть цілі епохи. Відвідувачів виставки "навчать" читати старі листи, а також запропонують написати листа майбутнім поколінням.


8. Показ архівної кінохроніки з фондів центрального державного архіву кінофотофонодокументів ім. Г.С. Пшеничного 

Коли: 16 серпня 

Серед кінохроніки буде представлений— агітаційний документальний фільм українського режисера Арнольда Кордюма "Дніпро в бетоні", знятий у 1930 році. Він про Дніпро та Дніпровські пороги, будівництво Дніпрогесу, новий соціалістичний побут та селище будівельників. Фільм триває 27 хвилин.Організатори гарантують дотримання усіх карантинних норм, що будуть дійсними на час проведення фестивалю - 13-23 серпня.

Фестиваль працює відповідно до вимог карантину, волонтери та охорона стежитимуть за дотриманням цих вимог з боку відвідувачів. Відвідувачі, які не дотримуються заходів безпеки, не будуть допущені до публічних заходів.

Проєкт "Літературно-мистецький фестиваль Toloka" реалізується ГО "Мейнстрім" за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)


Матеріал підготувала журналістка та блогерка Тетяна Гонченко.

Година папуги. Ґудзики з Харкова

Станіслав Мікке вчепився у київського прокурора Андрія Амонса: "Хто це зробив?!" Більшість могил мала дивну рису — сліди від величезних бурів: земля була перемішана із перемеленими людськими кістками, зітлілим одягом та металевими ґудзиками. Подекуди траплялися великі грудки якогось білого хімікату.

Як дипломати УНР у Празі на інформаційному фронті воювали

Інформаційна війна – це, звісно ж, не винахід нинішнього часу. Нам часто здається, що ті інформаційні виклики, перед якими ми стоїмо сьогодні, є унікальними з огляду на нові технології, які приніс початок третього тисячоліття. Частково це правда. Сто років тому не існувало ні телебачення, ні інтернету, ні соціальних мереж. Однак вже існували газети і журнали, які були потужною зброєю впливу на громадську думку і позицію еліт.

Сталева труна на вісім персон

17 лютого 1864 року, сто п'ятдесят сім років тому, підводний човен "Hunley" конструкції Горація Ханлі атакував і потопив паровий шлюп "Housatonic" і це була перша в історії успішна атака корабля з глибини. Не надто тямущі в історії люди приписують Жулю Верну купу передбачень, і в тому числі – мало не винахід підводного човна. Це не так, це дуже сильно не так. Чистих передбачень у Жуля Верна дуже мало, а підводних човнів на той час було збудовано вже з десяток.

«Нормалізація» Ґустава Гусака

«Страх. Зі, страху, що його звільнять з роботи, вчитель навчає в школі речей, котрим не вірить. Зі страху за своє майбутнє, учень їх повторює. Зі страху, що не зможе продовжувати навчання, він вступає в Союз молоді і робить те, що йому наказують. … Зі страху через наслідки, люди беруть участь у виборах, обирають запропонованих кандидатів і роблять вигляд, що вважають це справжніми виборами…». Вацлав Гавел дописав текст, котрий отримав назву «Лист Ґуставу Гусакові». Надворі була весна 1975 року, в Чехословаччині панувала «нормалізація», а її незмінним символом був Ґустав Гусак – президент країни та генеральний секретар ЦК КПЧ. Людина карколомної і неоднозначної долі.