АНОНС: У Запоріжжі відбудеться літературно-мистецький фестиваль Toloka. Історичні події

Презентація книжки Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса», проєкт «Яка твоя історія?», кінохроніка «Дніпро в бетоні» та багато іншого серед історичних заходів фестивалю Toloka.

З 13 по 23 серпня в Запоріжжі відбудеться літературно-мистецький фестиваль Toloka. На ньому буде й історична локація. "Історична правда" розповідає про ключові заходи, які відбудуться на цьому майданчику.

 

1. Презентація книги Віктора Брехуненка "Україна й українці. Ім'я як поле битви"

 

 

Час: 16 серпня

Професор історії з Дніпра Віктор Брехуненко досліджує ранньомодерні часи та спеціалізується на українському козацтві, інших козацьких спільнотах, Гетьманщині та українсько-російських стосунках. 

У своїй книзі Брехуненко досліджує походження назви "Україна", пояснює, звідки взялася ідентичність "українці" та "український народ", та як на цьому спекулювали в усі часи.


2. Презентація Вахтанга Кіпіані "Чому Медведчук виступає проти Стуса?"

 

 

Час: 15 серпня

Поки тривають суди, і Віктору Медведчуку ще не вдалося заборонити розповсюдження книжки "Справа Василя Стуса" "у будь-який спосіб на будь-якій території", її автор, Вахтанг Кіпіані має можливість і далі проводити презентації книжки у різних містах.

Цього разу він розповість про справу Стуса в Запоріжжі, на фестивалі Toloka. Там же можна буде купити цю книжку — видавництво якраз додрукує новий наклад, бо попередні розкупили вщент.


3. Дискусія: Генетика та генеза південноукраїнських міст

Час: 16 серпня

16 серпня про генезу міст Півдня України дискутуватимуть відомі українські історики Сергій Леп'явко, Віктор Брехуненко, Володимир Мільчев та Сергій Білівненко.

Серед питань, що підійматимуться під час дискусії — традиційні південноукраїнські поселення та адміністративний устрій, національний та соціальний склади населення Півдня України в різні періоди, наукова та псевдонаукова полеміка навколо дат заснування південноукраїнських міст тощо.


4. Квест "Пошук скарбів" від проєкту "Догори Дриґом"

Час: 15 та 16 серпня

"Догори Дригом" — це проєкт, який допомагає школярам підготуватися до ЗНО з історії через квести, ігри та за допомогою різних незвичних не ненудних методик. В рамках фестивалю Toloka вони проведуть квест "Пошук скарбів". 

Учасники команди повинні за певний час знайти і зібрати предмети зі списку. За кожен знайдений предмет нараховуватимуться бали, а виграє та команда, яка отримає найбільшу кількість балів, або та, що першою закінчить весь список.

Квест історичний, а отже шукати доведеться історичні артефакти.


5. Презентація виставки проєкту "Яка твоя історія?"

 

 

Час: 15 та 16 серпня

Проєкт "Яка твоя історія" збирає ретро-світлини. Мета — активізувати історичну пам'ять та добитися того, щоб фотографії з сімейних альбомів не знищували, а зберігали як історичну реліквію.

Засновники проєкту закликають усіх бажаючих поділитися власними родинними фото, кінохроніками та сімейними історіями. Усе це публікуються на Фейсбук-сторінці проєкту, а найцікавіші світлини показують на виставках. 

На фестивалі Toloka буде представлено 20 повноформатних ретро-світлин. 15 та 16 серпня засновники проєкту розкажуть про кожну з них докладніше.

6. Екскурсії Запоріжжям від відомих істориків, краєзнавців та урбаністів

Час: 15, 16, 17, 20 та 22 серпня

Протягом всього фестивалю всі охочі зможуть безкоштовно відвідати тематичні екскурсії різними частинами міста Запоріжжя. 

Зокрема, 15 серпня урбаністка Наталія Лобач проведе екскурсію Шостим селищем — житловим масивом, створеним у 20-30-ті рр. видатними вітчизняними архітекторами під впливом конструктивістської архітектури. 

16 серпня екскурсоводка Валентина Вініченко гулятиме центральною частиною Запоріжжя. Екскурсанти дізнаються про життя у місті у 50-х роках. 

17 серпня краєзнавець Роман Акбаш проведе всіх бажаючих по забутих менонітських стежках Верхньої Хортиці, а 20 серпня розкаже про Шенвізе — ще один менонітський куточок Запоріжжя. 

22 серпня історик Валерій Стойчев розкриє таємниці Соборної вулиці міста Запоріжжя. Ця екскурсія відбудеться в історичній частині міста.

7. Виставка "Листи з провінції"

Час: протягом всього фестивалю 

Автори виставки пропонують подивитися на звичні і повсякденні колись листи, як на історичний документ, у якому "поміж рядків" відображені побут, історичні події або навіть цілі епохи. Відвідувачів виставки "навчать" читати старі листи, а також запропонують написати листа майбутнім поколінням.


8. Показ архівної кінохроніки з фондів центрального державного архіву кінофотофонодокументів ім. Г.С. Пшеничного 

Коли: 16 серпня 

Серед кінохроніки буде представлений— агітаційний документальний фільм українського режисера Арнольда Кордюма "Дніпро в бетоні", знятий у 1930 році. Він про Дніпро та Дніпровські пороги, будівництво Дніпрогесу, новий соціалістичний побут та селище будівельників. Фільм триває 27 хвилин.Організатори гарантують дотримання усіх карантинних норм, що будуть дійсними на час проведення фестивалю - 13-23 серпня.

Фестиваль працює відповідно до вимог карантину, волонтери та охорона стежитимуть за дотриманням цих вимог з боку відвідувачів. Відвідувачі, які не дотримуються заходів безпеки, не будуть допущені до публічних заходів.

Проєкт "Літературно-мистецький фестиваль Toloka" реалізується ГО "Мейнстрім" за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)


Матеріал підготувала журналістка та блогерка Тетяна Гонченко.

Як зароджувалася французька плеяда Півдня України

Наприкінці XVIII – початку XIX століття Південь України певною мірою став привабливий для іноземних переселенців. У цей час уряд Російської імперії намагавсяу тому числі освоювати регіон руками західноєвропейців. Не останнє місце у цьому процесі займали французи, які утворили тут потужний конгломерат управлінців, аграріїв, промисловців та інших фахівців. Вони не просто приїхали заробляти гроші на торгівлі або вирощуванні винограду, але й дали поштовх до розвитку окремих галузей економіки, якими сьогодні тут продовжують користуватися (суднобудівництво, виноградарство, вівчарство, тощо).

Буркусь: хто сторожив спокій дому Франка?

Це був не безпородний дворовий собака (хоча і в тім нічого лихого нема, навпаки, не виключено, що й таких тримали Франки, бо принаймні в певний час пес був у них не один, а справжній гуцульський вівчур, полонинський собака, чи, як іще називають, карпатська вівчарка

У секторі «проблем ідеологічної боротьби»: історики та «перебудова»

Нині це Інститут історії України, а тоді слова "Україна" в назві інституту не було. Навіть у цьому в СРСР вбачали небезпеку. Всі спілкувалися російською, лише в одному відділі, де вивчали козаччину, українською. А аспірант Діма Табачник (який потім двічі у Януковича був міністром), ідучи до курилки повз цей відділ, казав: "Цвірінькають там цією українською"

Бабин Яр: гібридні контексти Сергія Лозниці

Мабуть, головною зіркою антиукраїнського шабашу, влаштованого цього року Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» на багатостраждальних кістках його жертв, став кінорежисер Сергій Лозниця зі своїм фільмом «Бабин Яр. Контекст».