Росіяни знову назвали Сталіна найвидатнішою постаттю в історії

Про це свідчать результати опитування, здійсненого "Левада-центром" у травні 2021 року

В першу п'ятірку видатних особистостей окрім Сталіна (39%), який "утримує лідерство" з 2012 року, також увійшли Володимир Ленін (30%), Олександр Пушкін (23%), Петро I (19%) і Володимир Путін (15%) . При цьому частка тих, хто називав Путіна, скоротилася в два рази за чотири роки (34% у 2017 році), а Пушкіна - з 34% до 23%.

 

Цього року до першої десятки також увійшли: Юрій Гагарін (13% проти 20% в 2017 році), Георгій Жуков (12%), Леонід Брежнєв (10% проти 8% у 2017 році), Альберт Ейнштейн (9% проти 7% ), Дмитро Менделєєв (8% проти 10%).

З 2017 року зросла частка тих, хто вважає найвидатнішою людиною в історії Андрія Сахарова: з 2% до 7%. Крім того, значно зросла частка тих, кому важко з відповіддю: з 9% в 2017 році до 19% в 2021 році.

Іван Дзюба: високий інтелектуал з донецьких степів

Він був інтелектуальним лідером і прапором шістдесятницького руху. Його найвідоміша книга "Інтернаціоналізм чи русифікація?" вийшла багатьма мовами. Але, опинившись за ґратами написав покаянну заяву і йому дозволили жити на волі за умови, що він стане оспівувати "літератури народів СРСР". Трагічна доля людини культури.

Ніжин. Серпневі дні 1918-го

Влітку 1918 року на українсько-російському кордоні було неспокійно. На різних ділянках виникали локальні сутички. Більшовики намагались підривати Українську державу зсередини. У Чернігівській губернії одним із більшовицьких осередків стало село Жуківка

"У Москві все ретельніше готуються до війни": листи до шведської королеви Христини

Одним з найцікавіших періодів в історії України є, безумовно, 1649-1659 роки. Період Визвольної революції і війн з Річчю Посполитою та Московським царством. Діяльність гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Виговського. Основні матеріали з історії цієї Доби зберігаються за кордоном, тому що Чигирин, Батурин і Глухів - козацькі столиці палали у вогні. Було б логічним шукати важливі документи у польських архівах.
Але там їх знайти неможливо, тому що шведська армія вивезла майже весь архів, давні видання і колекції до Швеції під час польсько-шведської війни у 1650-х роках - так званого "Потопу". Навіть оригінальні документи короля Владислава ІV досі зберігаються у Швеції

П'ять українських історій про пандемію "іспанки"

Іспанку просто не фіксували у документах. Дані про кількість хворих та померлих часто не збирали. Тим паче, що паралельно тривала пандемія холери. А специфічно в Україні – епідемія тифу. Холера і тиф були знайомі українським лікарям. А перед симптомами нібито застуди, яка за кілька днів вбивала людей, виявились безпорадними. Кількість жертв іспанки в Україні ми не знаємо. Можемо навести лише кілька історій про перебіг хвороби. Але, можемо точно стверджувати, що іспанка разом з іншими епідеміями руйнувала українську державність не менше, а, може, навіть, і більше від недолугих політичних кроків.