ЦДАГО підготував онлайнпроєкт "30 днів до проголошення Незалежності"

На виставці представлені документи, які відтворюють щоденну хронологію подій протягом 30 днів до проголошення незалежності України. Вони містять інформацію про суспільно-політичне, економічне, соціальне та культурне життя в республіці впродовж 26 липня – 24 серпня 1991 року

Центральний державний архів громадських об'єднань України, у фондах якого зберігаються документальні джерела із суспільно-політичної історії України новітньої доби, презентує на своєму офіційному веб-сайті та на сторінці в соціальній мережі Фейсбук документальний онлайн-проект "30 днів до проголошення Незалежності України. Історичний репортаж".

 

Кожного дня впродовж 26 липня — 24 серпня архів публікуватиме документи, які відтворюють щоденну хронологію подій протягом 30 днів до проголошення Незалежності України.

Загалом анонсований ЦДАГО України історичний проект включає понад сорок документів Національного архівного фонду, більшість з яких презентуватимуть уперше. Його унікальність полягає в документальному засвідченні щоденної хроніки подій з історії нашої держави протягом 30 днів до проголошення її Незалежності.

Переглядати щоденну документальну хроніку можна за посиланнями: http://cdago.gov.ua (веб-сайт архіву, рубрика "Виставки") та https://www.facebook.com/cdago.gov.ua

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.