YIVO оцифрував мільйони документів з історії євреїв

Дослідникам стали доступні 4,1 мільйона сторінок в рамках проекту «YIVO Vilna Online Collections» — ініціативи YIVO у співпраці з трьома литовськими науковими установами

Більшість матеріалів було врятовано євреями, які намагалися вижити в умовах нацистської окупації. У 1941 році нацисти створили "Паперову бригаду" для сортування документів Інституту YIVO у Вільнюсі. Члени "Паперової бригади" з ризиком для життя переправляли ці матеріали в гетто, де вони таємно зберігалися. Врятовані матеріали було виявлено після війни, а потім знову врятовано від радянської влади литовським бібліотекарем Антанасом Улпісом у 1948 році. Вони залишалися захованими в церкві, яку було перетворено радянською владою на бібліотеку, доки їх не виявили у 1989 році.

 

Книги та документи, надіслані нацистами до Німеччини, також були відскановані. Їх виявили у 1946 році та відправили до штаб-квартири YIVO у Нью-Йорку.

Ще одним важливим компонентом колекції є 170000 документів Національної бібліотеки Литви.

"Проект "YIVO Vilna Online Collections" створив найбільшу онлайн-колекцію, пов'язану зі східноєвропейською єврейською цивілізацією, включаючи найбільшу колекцію матеріалів мовою ідиш у світі" — йдеться в заяві YIVO, яка оголошує про початок функціонування онлайн-колекції. 

YIVO заявив, що колекції "розкажуть нам, як жили євреї, звідки вони прийшли, як вони виховувалися та виховували свої сім'ї, як вони створювали мистецтво, літературу, музику та саму мову. Крім того, ці документи розкривають відносини між євреями та їхніми неєврейськими сусідами, як вони розуміли своє місце у світі як у політичному, так і в соціальному плані, і як вони зустрічали потрясіння та перспективи сучасності".

Дев’ять імен: репресована свобода

Народи Балтії у 1918-1920 рр. зуміли здобути та захистити незалежність. У Литві, Латвії та Естонії утворилися національні держави. Втім, у 1940 р. після окупації балтійських держав Червоною армією, між жорна радянських репресій потрапили представники усіх груп політичних еліт трьох країн, без різниці, якою була їхня попередня орієнтація – демократична чи вождистська.

Член РУП Дідковський – організатор Уралу

Він народився в Житомирі. Закінчивсь кадетський корпус в Києві. Друкував українські видання в Петербурзі. Повернувся в Україну для розгортання РУП. Закінчив університет в Женеві. Партизанив на Уралі, який вже добре пізнав. Саме він прийняв і поселив царську родину в Єкатеринбурзі, яка у подальшому була розстріляна. Його ім’я носить гора – одна з трьох найвищих на Уралі.

Данило Скоропадський. "Валет" у колоді карт МГБ СССР

"33-літній принц України одного дня може стати центральною фігурою у великім повстанні, від якого може залежати доля Європи і України", - так наприкінці 1930-х років писали у пресі про гетьманича Данила Скоропадського після його поїздки до США та Канади за дорученням батька. З 1941 року син Павла Скоропадського став об'єктом уваги радянських спецслужб під оперативним псевдо "Валет".

Життя на війні та поза нею. Уривок з книги Івана Гоменюка "Мурашник. Нотатки на манжетах історії..."

Багато науковців називають Першу світову війною технологій. Справді, безліч технічних новинок і новацій випробовувалися саме тут. Зросла роль авіації, яку раніше воєначальники вважали дорогою й непотрібною розвагою. Авіатори були потрібні для розвідки та спостереження, набувала поширення бомбардувальна авіація, а повітряні бої вже не були дивиною навіть на Східному фронті.