Спецпроект

Ізраїль визнав ще сімох українців Праведниками народів світу

Держава Ізраїль нагородила сімох українських громадян медалями Праведників народів світу – людей, які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв у роки Другої світової війни.

Церемонія вручення нагород ізраїльським посольством відбулася у Києві в Національному музеї історії України часів Другої світової війни, повідомляє кореспондент Укрінформу.

 

Так, звання Праведників народів світу присвоєно: Петрові Павловському (посмертно) та його брату Гнатові Павловському (посмертно) за порятунок Міхаєля Грінштейна та його батька Шмуеля, дружини, трьох дітей і двох родичів: Ісаака Подежви та Роні Шварцберг. Нагороди отримали онуки братів Анатолій та Володимир Павловські.

Нагородили також Олександру Байнак (посмертно) за порятунок Хани Шварцман та Леоніда Сітковецького. Нагороду отримала правнучка Олександри Анастасія Байнак.

Також нагороджено Юлію Банько (посмертно) за порятунок Давида та Бенека Зонненштейнів. Нагороду передадуть племінниці Юлії Владиславі Івановій та її сину.

Нагородили й Ольгу Конахевич (посмертно) за порятунок Белли Клеваневської. Нагороду отримала її онука Ольга Конахевич.

Нагородили Павла та Марію Натарович (посмертно) за порятунок Раї Агранович-Задери. Нагороду отримала дочка праведників Іраїда Козачук.

"Сьогодні ми називаємо тих, хто рятував євреїв, - героями, праведниками, а те, що вони зробили, - подвигом. Але я певен, що для них самих у тому, що вони зробили, не було нічого героїчного. Для них самих це була нормальна людська реакція – пустити в дім, нагодувати, захистити, врятувати життя", - зазначив на церемонії посол Ізраїлю в Україні Михайло Бродський.

Директор Національного музею Юрій Савчук зазначив, що цей захід є застереженням і нагадуванням про людяність і подвиг тим, хто сповідує ідею війни і агресії сьогодні.

Церемонію нагородження також відвідали посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен та голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович.


За даними посольства Ізраїлю на 1 січня 2021 року, звання Праведника народів світу було присвоєне 2673 українцям. За кількістю Праведників Україна посідає четверте місце у світі після Польщі, Нідерландів та Франції.

Звання "Праведник народів світу" присуджується Державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової війни рятував євреїв від знищення, на території Європи, окупованій нацистами. Визнані отримують медаль і почесну грамоту, а їх імена увічнюють у Яд Вашем на Горі пам'яті в Єрусалимі.

«Кожен має знати, що без його, або її зусиль нічого не зміниться»: Олександра Матвійчук

Публічне інтерв'ю із правозахисницею Олександрою Матвійчук у рамках виставки ГОЛОСИ Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Важка стежка до храму. Спогади очевидця відродження УАПЦ у Чернігові

28 січня 1990-го під час встановлення пам'ятного хреста у Крутах побував український священик з Києва, який взяв участь у освяченні хреста і служінні панахиди по вбитих більшовиками у 1918 році студентах. На Крутянську жалобу тоді з'їхалося понад 300 осіб. Це був перший за багато років випадок на Чернігівщині, коли тут відкрито служили церковну панахиду по жертвах комуністичного режиму. Сподіватись на такий крок з боку місцевих священиків РПЦ було неможливо, тому ще більше нас стала вабити УАПЦ, про яку ми чули, що вона була знищена і заборонена комуністичним режимом.

КГБ УРСР проти "Летючих козаків" ВПС США

У москві поставили завдання перед кгб урср збирати всю доступну інформацію про всіх українців, які пішли на службу до армії США. Їх розглядали як таких, що можуть бути використані з диверсійною і шпигунською метою проти срср. Так, керівництво кгб з настороженістю сприймало здобуті агентурою відомості про "збільшення американцями набору до армії молоді українського походження".

"Сто днів" або останній король: епізод з історії визвольних змагань литовського народу

Кожному в Україні, мабуть, відомі події Української революції. Зокрема, обставини реставрації гетьманської влади у 1918 році. Втім, спроби повернення до історичних форм правління, у ту добу боротьби за незалежність колишніх підневільних Росії народів, характерні не лише для України. Подібне відбулося і у Литві. Майже одночасно з реалізацією ідей українського ІІ Гетьманату народився литовський монархічний проект.