АНОНС: Оксана Юркова розповість про агента ДПУ "Академіка"

Декомунізаційна українська «архівна революція» 2015 р. відкрила широкий доступ до раніше недоступних «чекістських папок»

27 липня 17 годині за київським часом відбудеться чергове засідання Семінару з міжвоєнної історії на платформі Zoom (Meeting ID: 879 0001 8214 Passcode: 321297).

Доповідачкою стане Оксана Юркова, провідний науковий співробітник відділу історії України 20–30-х рр. XX ст. Інституту історії України НАН України. Вона виступить із доповіддю "Сексот "Академік": причини та обставини співпраці науковця із ДПУ УСРР у 1920-х рр."

 

Декомунізаційна українська "архівна революція" 2015 р. відкрила широкий доступ до раніше недоступних "чекістських папок".

Можливість комплексно їх опрацьовувати вивела фахівців на нові теми, розробка яких раніше обмежувалася джерельною базою.

Однією із таких дослідницьких проблем став феномен сексотства.

Здійснивши текстологічний аналіз кількох справ-формулярів, агентурних та архівно-кримінальних справ, Оксана Юркова розкрила ім'я ще одного сексота. Ідеться про особу під дуже промовистим прізвиськом "Академік". Це прізвисько доволі однозначно вказує на вченого, який працював у ВУАН.

Після доповіді відбудеться її обговорення.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.