АНОНС: Оксана Юркова розповість про агента ДПУ "Академіка"

Декомунізаційна українська «архівна революція» 2015 р. відкрила широкий доступ до раніше недоступних «чекістських папок»

27 липня 17 годині за київським часом відбудеться чергове засідання Семінару з міжвоєнної історії на платформі Zoom (Meeting ID: 879 0001 8214 Passcode: 321297).

Доповідачкою стане Оксана Юркова, провідний науковий співробітник відділу історії України 20–30-х рр. XX ст. Інституту історії України НАН України. Вона виступить із доповіддю "Сексот "Академік": причини та обставини співпраці науковця із ДПУ УСРР у 1920-х рр."

 

Декомунізаційна українська "архівна революція" 2015 р. відкрила широкий доступ до раніше недоступних "чекістських папок".

Можливість комплексно їх опрацьовувати вивела фахівців на нові теми, розробка яких раніше обмежувалася джерельною базою.

Однією із таких дослідницьких проблем став феномен сексотства.

Здійснивши текстологічний аналіз кількох справ-формулярів, агентурних та архівно-кримінальних справ, Оксана Юркова розкрила ім'я ще одного сексота. Ідеться про особу під дуже промовистим прізвиськом "Академік". Це прізвисько доволі однозначно вказує на вченого, який працював у ВУАН.

Після доповіді відбудеться її обговорення.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.