"Всесвітній день вишиванки" отримав престижну європейську премію

Український проєкт "Всесвітній день вишиванки" отримав престижну європейську премію Public Choice Award 2022

26 вересня на церемонії в Празькій державній опері було вручено нагороди 2022 European Heritage Awards / Europa Nostra Awards.

 

European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – це найбільша нагорода Європи у сфері культурної спадщини, в рамках якої обирається 30 кращих проектів з усієї Європи. З них 4 лауреати отримують Гран-прі у розмірі 10 000 євро. 

Церемонія зібрала близько 600 професіоналів, волонтерів, шанувальників і прихильників спадщини з усієї Європи. Церемонія стала кульмінацією Саміту європейської культурної спадщини 2022, який проходить у Празі 25-27 вересня.

Лауреатами Гран-прі 2022 року стали:

SILKNOW, ФРАНЦІЯ / НІМЕЧЧИНА / ІТАЛІЯ / ПОЛЬЩА / СЛОВЕНІЯ / ІСПАНІЯ
Лауреат Гран-прі за інновації
Цей дослідницький проект Horizon 2020 створив комплексну інтелектуальну обчислювальну систему, яка виходить за рамки сучасних технологій, щоб покращити наше розуміння та знання європейської шовкової спадщини.

Symphony, ІСПАНІЯ,
лауреат Гран-прі за цифрову трансформацію
Завдяки захопливому аудіовізуальному досвіду Symphony підвищує обізнаність і цінування спадщини класичної музики серед нових поколінь за допомогою найсучасніших технологій.

Річки Софії, БОЛГАРІЯ,
лауреат Гран-прі за соціальну згуртованість і благополуччя.
Завдяки архітектурним втручанням і культурним і освітнім заходам ця ініціатива вперше за 80 років зробила русла річок Софії загальнодоступними. Збільшивши видимість річки в Софії, ця ініціатива допомогла створити соціально згуртоване середовище в місті.

Va' Sentiero, ІТАЛІЯ,
лауреат Гран-прі за сталий розвиток і боротьбу з кліматом
Ця трирічна масова експедиція була здійснена групою молодих ентузіастів, які пройшли та задокументували всю довжину 8000 км Sentiero Italia, найдовшого пішохідного маршруту у світі. Участь взяли 3000 учасників з 10 країн та багатьох місцевих громад. Ця ініціатива є потужним і надихаючим прикладом того, як заохочувати повільну, сталу взаємодію з природною спадщиною та ландшафтами.

Коста Каррас †, Афіни, ГРЕЦІЯ (посмертно)
Лауреат Гран-прі за міжнародні відносини
Понад 50 років Коста Каррас невпинно працював на користь культурної та природної спадщини Греції та Європи, щоб створити більш стійкий, інклюзивний і красивий світ для теперішнього та майбутніх поколінь. . Він був далекоглядним природоохоронцем, видатним істориком і справжнім європейським лідером, який об'єднував і надихав людей у ​​всьому світі через спадщину.

Лауреати Гран-прі були обрані Правлінням Europa Nostra за рекомендацією незалежного журі експертів і отримають грошову винагороду в розмірі 10 000 євро кожен.

Нагороду Public Choice Award 2022 отримав проєкт Всесвітній день вишиванки, УКРАЇНА - щорічне міжнародне свято, яке сприяє збереженню культової української вишиванки як важливого елементу спадщини українського народу. Ця вражаюча ініціатива набрала найбільшу кількість голосів під час онлайн-опитування, в якому взяли участь майже 11 000 громадян з усієї Європи. 

Цього року вперше в історії переможець нагороди Public Choice Award отримає грошову винагороду в розмірі 10 000 євро.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.