Архіви презентували онлайн-виставку до ювілею Григорія Сковороди

Українські архіви створили онлайн-виставку з нагоди 300-річчя від дня народження видатного українського філософа-мислителя, письменника, педагога, музиканта, знавця античності та поліглота – Григорія Сковороди.

 

У виставковому проєкті представлені рукописи, автографи, першодруки, графіка, зокрема, зображення оригіналів та копій творів Григорія Сковороди: "Сад Божественных песней" [1757], "Басни Харьковскыя" [кінець 1760-х – 1770-х], ["Кольцо"] "Дружескій разговор о душевном мире" [1773-1774], "Разговор, называемый алфавит, или букварь мира" [1774], "Израильский змій" та інші документи про життєвий шлях, творчість, епістолярну спадщину філософа, що зберігаються в державних архівах України.

З матеріалами виставкового проекту можна ознайомитися на сайті Укрдержархіву за посиланням.

Вечір п'ятниці. Останні години перед Чорнобилем

«Я маю кілька питань, багато питань», — пролунав схвильований голос Трегуба. «Це не телефонна розмова. Без мене не починайте», — коротко відповів Дятлов. Ще через деякий час наче нізвідки зателефонував начальник Дятлова, сам Микола Фомін — він також наказав Трегубу не починати без Дятлова. Зміна нарешті була готова приступити до зупинки реактора. Ураховуючи, що це випробування мало зайняти трохи менше ніж дві години, Трегуб розраховував завершити все до кінця своєї зміни, тобто до півночі 25 квітня. Вони мали поквапитися. Та де ж був Дятлов?

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.