У керівництва організації "Меморіал" у Москві проводять обшуки

У Росії слідчі розпочали серію обшуків у співробітників ліквідованого та визнаного іноагентом "Меморіалу"

Про це повідомляє forbes.ru, посилаючись на Telegram-канал "Товариство Меморіал" і  РИА "Новости".

Вранці 21 березня до кількох співробітників товариства "Меморіал" "за безліччю адрес" прийшли з обшуками, повідомив Telegram-канал "Товариство Меморіал", який ведуть учасники "Меморіалу" з різних країн. Про обшуки повідомили джерела "РІА Новини" та ТАРС у правоохоронних органах.

Загалом "Товариство Меморіал" назвало вісім осіб, за адресами яких відбуваються обшуки, включаючи колишнього голову правління Яна Рачинського. Слідчі дії, крім Рачинського, йдуть також у голови ради правозахисного центру Олега Орлова та заступника голови центру Микити Петрова.

Обшук проводять за статтею про реабілітацію нацизму (п. "в" ч. 2 ст. 354.1 КК). На думку слідства, "Меморіал", "нехтуючи історичною правдою", опублікував у "Списку жертв політичного терору СРСР" імена трьох чоловіків, які могли брати участь у нацистських злочинах на території Радянського Союзу.

У справі йдеться про те, що у списках жертв політичного терору, які підготував "Меморіал", містяться імена трьох людей, одного з яких засуджено до таборів за роботу в німецькому поліцейському загоні, а ще двоє — за зраду Батьківщині. Після обшуку співробітників "Меморіалу" повезуть на допит до Слідчого комітету.

28 грудня 2021 року Верховний суд Росії 28 грудня ухвалив рішення про ліквідацію внесеного до реєстру "іноземних агентів" "Міжнародного Меморіалу". 

Наступного дня Московський міський суд ухвалив таке саме рішення щодо правозахисного центру "Меморіал". Це одна з найстаріших організацій, яка займається дослідженнями репресій у СРСР та переслідувань у Росії, вона була створена ще у 1989 році за участі Андрія Сахарова.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.