На Львівщині реставрують одну з найстаріших дерев’яних церков Карпат

У селі Ісаї, що в гірській частині Львівщини, продовжили реставрацію дерев’яної церкви святого Архистратига Михаїла, яка є однією з найстаріших у Карпатах та пам’яткою архітектури національного значення.

Про це Львівському порталу повідомили у пресслужбі ЛОВА.

Храм споруджений у 1663 році у традиційному бойківському стилі. У 2018 році йому надали статус аварійного об'єкта, тож і почали порятунок. До 2021 року тут провели протиаварійні роботи, відреставрували дах і куполи церкви.

Торік жодних робіт тут не проводили через початок повномасштабного вторгнення РФ.

Втім вже цьогоріч реставрацію старовинної церкви відновлюють. На це в обласному бюджеті-2023 передбачили 3,6 млн грн, окремо 1 млн грн виділили на стінопис. Проєкт його реставрації наразі проходить експертизу.

На реставрацію і відновлення храму Архистратига Михаїла в Ісаях у 2018-2021 роках вже витратили більше 3 млн грн.

Церква святого Архистратига Михаїла у селі Ісаї Самбірського району збудував у 1663 році майстер Ілля Пантелимон. Один із найстаріших дерев'яних храмів Карпат. У 1722 році поруч звели дзвіницю, разом із якою церква має статус пам'ятки архітектури національного значення.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.