Оголосили імена фіналістів премії імені Юрія Шевельова 2023

Капітула Премії імені Юрія Шевельова оголосила короткий список фіналістів та володарів спеціальної відзнаки.

Про це повідомив PEN Ukraine.

Фіналістами премії 2023 року стали:

- Катерина Зарембо, "Схід українського сонця"

- Олександр Михед, "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення"

- Галина Петросаняк, "Наш сусід Альберт Гофман"

Їх члени капітули обрали серед 14 претендентів.

Також цьогоріч вручать дві спеціальні відзнаки. Першу — посмертно — Андрію Гудимі "за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин" за книжку "69 спецій для Серця".

А другу — "за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці" —отримає Андрій Содомора за книжку "Під чужою тінню".

Ім'я лауреата чи лауреатки традиційно оголосять під час церемонії 17 грудня — у день народження українського мовознавця та критика.

Премію імені Шевельова заснували 2013 року PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво "Дух і Літера", Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. 

Її назвали на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премія відзначає внесок у невіддільні для жанру цінності — незалежність думки та витонченість стилю.

 

«Кожен має знати, що без його, або її зусиль нічого не зміниться»: Олександра Матвійчук

Публічне інтерв'ю із правозахисницею Олександрою Матвійчук у рамках виставки ГОЛОСИ Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Важка стежка до храму. Спогади очевидця відродження УАПЦ у Чернігові

28 січня 1990-го під час встановлення пам'ятного хреста у Крутах побував український священик з Києва, який взяв участь у освяченні хреста і служінні панахиди по вбитих більшовиками у 1918 році студентах. На Крутянську жалобу тоді з'їхалося понад 300 осіб. Це був перший за багато років випадок на Чернігівщині, коли тут відкрито служили церковну панахиду по жертвах комуністичного режиму. Сподіватись на такий крок з боку місцевих священиків РПЦ було неможливо, тому ще більше нас стала вабити УАПЦ, про яку ми чули, що вона була знищена і заборонена комуністичним режимом.

КГБ УРСР проти "Летючих козаків" ВПС США

У москві поставили завдання перед кгб урср збирати всю доступну інформацію про всіх українців, які пішли на службу до армії США. Їх розглядали як таких, що можуть бути використані з диверсійною і шпигунською метою проти срср. Так, керівництво кгб з настороженістю сприймало здобуті агентурою відомості про "збільшення американцями набору до армії молоді українського походження".

"Сто днів" або останній король: епізод з історії визвольних змагань литовського народу

Кожному в Україні, мабуть, відомі події Української революції. Зокрема, обставини реставрації гетьманської влади у 1918 році. Втім, спроби повернення до історичних форм правління, у ту добу боротьби за незалежність колишніх підневільних Росії народів, характерні не лише для України. Подібне відбулося і у Литві. Майже одночасно з реалізацією ідей українського ІІ Гетьманату народився литовський монархічний проект.