Презентували унікальні документи Національного архівного фонду

До дня Української Державності Державна архівна служба України презентує унікальні документи Національного архівного фонду, що зберігаються у Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України.

Про це інформує Державна архівна служба України.

Зокрема, йдеться про такі документи:

- Тимчасовий закон Української Держави про Верховне управління державою на випадок смерті, тяжкої хвороби і перебування поза межами держави Ясновельможного пана Гетьмана всієї України. 1 серпня 1918 р. Оригінал. ЦДАВО України. Ф. 1064. Оп. 1. Спр.284. Арк. 1-2.

- Заповіт Гетьмана всієї України Павло Скоропадського. 3 серпня 1918 р. ЦДАВО України. Ф. 2469. Оп. 1. Спр. 10. Арк. 3.

Період правління Гетьмана Скоропадського відіграв визначну роль у становленні та інституалізації органів державної влади України. У наведених унікальних документах Національного архівного фонду Гетьман Павло Скоропадський ініціює створення моделі владних інституцій, які мали забезпечити державотворчий процес в умовах відходу від влади самого Павла Скоропадського.

За час його правління урядові установи затвердили близько 400 законодавчих та підзаконних актів. Велике значення отримало відродження науки та культури, що позначилася відкриттям Національної опери, Державної бібліотеки Академії наук та Академії мистецтв. Гетьманом Павлом Скоропадським було встановлено чітку структуру державної влади. Особливої уваги Гетьман приділяв розбудові Українського війська та флоту. В основу державного будівництва Скоропадський поклав принцип соборності українських земель.

Ознайомитися з документами можна на вебпорталі Державної архівної служби України у розділі "Унікальні документи Національного архівного фонду".

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.