У Нью-Йорку вшанували пам’ять жертв Голодомору

23 листопада українсько-американська громада зібралася в соборі Святого Патрика в Нью-Йорку, щоб вшанувати пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років.

Про це повідомляє служба комунікації Філадельфійської архиєпархії УГКЦ.

Спільну молитву провели єпископи Української греко-католицької церкви (УГКЦ) та Української православної церкви США (УПЦ США). У заході взяли участь представники української діаспори, діти та молодь, українські захисники, що лікуються в США, дипломати та американські посадовці.

Серед учасників була присутня і Надія Северин, яка пережила Голодомор. У липні цього року українка відзначила своє 100-річчя.

"91 рік тому на найродючішій землі мільйони людей померли від голоду. Сьогодні ми молитовно поминаємо цей геноцид, Голодомор, у час, коли проти України та її народу йде геноцидна війна. Ми вшановуємо жертв Голодомору і тих, хто страждає від сучасної агресії", — сказав у своїй промові митрополит Борис Ґудзяк.

Посол України при ООН Сергій Кислиця також провів паралель між минулим і сучасним, і відзначив спроби Росії використати продовольство як зброю, атакуючи українську портову інфраструктуру та склади із зерном:

"Роздумуючи над цією трагедією, ми бачимо жахливі паралелі між історією та сучасністю. Голодомор і нинішня агресія проти України мають один і той самий корінь — Кремль. Сьогодні голод знову використовується як зброя, не лише проти України, але й проти вразливих країн у всьому світі".

 

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.