АНОНС: Історико-мистецька експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція"

7 лютого Музей української діаспори відкриває історико-мистецьку експозицію "Віктор Цимбал. Архів. Колекція", присвячену українському художнику-емігранту й військовому армії УНР Віктору Цимбалу.

Про це інформує Музей української діаспори.

Вперше широкому загалу будуть представлені оригінальні документи, листи, світлини й графічні твори мистця київського, празького, аргентинського й американського періодів, отримані музеєм в дар наприкінці 2024 року. Доповнять експозицію вибрані живописні твори Віктора Цимбала з приватного зібрання, які також експонуватимуться вперше за багато років.

Художник Віктор Цимбал найбільш відомий як автор рекламних плакатів для світових корпорацій Coca-Cola, General Motors, Opel, Nestle та багатьох ін. Експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція" розкриє невідомі й важливі сторінки з життя та творчості мистця, архів якого відтепер є частиною колекції Музею української діаспори.

Відвідувачі побачать унікальні архівні документи й художні твори Віктора Цимбала: посвідчення про закінчення Другої київської гімназії, видане Міністерством народної освіти УНР, аргентинське посвідчення й візитівки художника різних років, запрошення на першу персональну виставку мистця в Буенос-Айресі 1936 року, живописні роботи, виконані в далекій Аргентині у 1950-х роках, графічний портрет Павла Скоропадського, створений Цимбалом після звістки про трагічну загибель Гетьмана, а також рідкісні антирадянські карикатури 1940-1950-х років, що в умовах сучасної російсько-української війни сприймаються як ніколи гостро й актуально. Доповнять експозицію архівні світлини з навчання Віктора Цимбала в Празькій Художньо-Промисловій школі, виставок в Буенос-Айресі й Нью-Йорку, спільні фото з відомими українськими діаспорянами, зокрема видатною примою балериною Ромою Приймою-Богачевською.

"Експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція" продемонструє перші результати наукового дослідження архіву Віктора Цимбала, переданого в колекцію Музею української діаспори наприкінці 2024 року правнуком художника Антоном Цимбалом, який зараз перебуває в лавах ЗСУ. Експозиція стане частиною музейної виставки "Я вернусь до своєї Вітчизни…" й буде доступна для перегляду на постійній основі", – розповідає Ганна Лексіна, мистецтвознавиця, кураторка експозиції, директорка Музею української діаспори.

Коли: 7 лютого о 17:00 

Де: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 40-б

Вхід у день відкриття виставки вільний.

 

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.