У Львові презентували відреставроване видання "Кобзаря" 1886 року

Дім Франка у Львові відкрив унікальну виставку одного експоната - відреставрованого видання "Кобзаря" 1886 року.

Про це повідомили у Домі Франка, пише "Твоє місто".

Книга містить в собі лише одну поему Шевченка – "Гайдамаки" і видана вона була роком раніше – 1885-го. Видання побачило світ у Санкт-Петербурзі, де її планували перевидавати протягом року, створюючи ілюзію "свіжості", тому офіційною датою видання було названо 1886 рік. Унікальними елементами книги є двомовний переклад та тонко виконані гравюри Опанаса Сластіона.

"Кобзар" вийшов накладом в більш як 7000 примірників та коштувала шість карбованців. Дмитро Яворницький, відомий український історик, який написав передмову до цього видання, скаржився, що не може дозволити собі примірник книги, до якої сам і доклався.

Видання "Гайдамаків" знайшли у фондах бібліотеки Музею Франка. Однак прослідкувати шлях книги не вдалося. Єдиною підказкою залишається хіба лист Івана Франка до Михайла Драгоманова, в якому він згадує про "деякі книги [...] а іменно ілюстровані "Гайдамаки"", що їх він відправляв другу, - розповіла завідувачка сектору книжкових фондів у Домі Франка Богдана Мелих.

Копію цього листа можна побачити на виставці. Також можна розглянути оцифровані та збільшені гравюри Опанаса Сластіона. Художник змальовував пейзажі з реальних місць, про які йшлось в "Гайдамаках", витративши на створення сорока ілюстрацій два роки, намагаючись встигнути до 25 річниці смерті Шевченка.

Над оновленням книги працювали близько місяця, її повністю перепрошили. Реставраторами книги стали Богдана Крипʼякевич та Руслан Бондар.

Виставка буде доступною протягом тижня, після чого книга повернеться у книжкові фонди музею.

 
Фото: Твоє місто

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.