Дослідників запрошують опрацювати документи самвидаву з приватного архіву Анатолія Шацького

Частина документів збереглися лише в одному екземплярі і раніше ніде не публікувалися.

Про це йдеться на Фейсбук-сторінці Чернігівської спілки учасників боротьби за незалежність України у ХХ ст.

На сторінці Чернігівської спілки учасників боротьби за незалежність України у ХХ ст. розміщено частину документів та публікацій самвидаву з приватного архіву покійного першого голови Чернігівської обласної організації Української Республіканської Партії (УРП) Анатолія Шацького, які стосуються діяльності УГС-УРП та боротьби на Чернігівщині за незалежність України в 1989-1991 рр.

Дослідників запрошують до роботи над цими унікальними матеріалами національно-визвольної боротьби. 

"Ці матеріали з архіву п. А. Шацького є цінними та унікальними свідченнями історії національно-демократичного руху на Чернігівщині наприкінці 1980-х - початку 1990-х років, які можуть стати в нагоді для істориків, краєзнавців та журналістів для написання в майбутньому правдивої історії боротьби за незалежність України на Чернігівщині в 1989-1991 рр. (яка, на жаль, ще не написана)", - закликають на Фейсбук-сторінці Чернігівської спілки учасників боротьби за незалежність України у ХХ ст.

Нагадаємо, 19 березня 2025 року на 72-у році життя у Чернігові відійшов у вічність громадсько-політичний діяч, дисидент, перший голова Української Республіканської Партії (УРП) Анатолій Шацький.

 
Провід Чернігівської обласної організації Української Республіканської Партії (УРП), у першому ряду крайній ліворуч Анатолій Шацький , по середині - голова УРП Левко Лук'яненко

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.