У Конгресі США Ліну Костенко нагородили медаллю митрополита Андрея Шептицького

Церемонія нагородження відбулася 30 квітня у Капітолії у Вашинґтоні.

Медаллю імені Митрополита Андрея Шептицького нагороджуються видатні особистості, які внесли вагомий вклад у справу зміцнення і поглиблення відносин між українським та єврейським народами.

Цьогоріч лауреатами нагороди стали українська поетеса Ліна Костенко та французький філософ, режисер і письменник Бернар-Анрі Леві. Ліна Костенко приєдналася до церемонії онлайн із Києва.

"Ви, можливо, знаєте, що я політичної біжутерії не ношу, але нагорода імені Шептицького — це особлива нагорода. Це знак солідарності, знак взаєморозуміння, якоїсь високої причетності до найшляхетніших людських цінностей. Через те я приймаю цю нагороду з глибокою вдячністю", — сказала українська поетеса.

Бернар-Анрі Леві прибув на церемонію особисто. За два дні до події він перебував на Донеччині — в Торецьку та Покровську. За час повномасштабного вторгнення Леві зняв три документальні фільми про спротив українців російській навалі, вихід четвертої стрічки очікується влітку 2025 року.

"І Ліну Костенко, і Бернара-Анрі Леві, і Андрея Шептицького об'єднує одна спільна і цінна якість: сміливість говорити правду. Про права людини як такі, і про права українського та єврейського народів, зокрема", – зазначив президент Єврейської конфедерації України Борис Ложкін.

Нагороду імені Шептицького засновано у 2012 році. У 2013-му ініціативу підтримала канадська організація Українсько-Єврейська Зустріч. Нагорода вшановує митрополита Андрея Шептицького – главу Української греко-католицької церкви у 1901–1944 роках. У роки Другої світової війни він рятував єврейське населення Заходу України від нацистських переслідувань, переховуючи людей у монастирях та у власній резиденції.

 

Політичний марафон: від кандидата до депутата

"Із задоволенням можу констатувати той факт, що на виборчу компанію я не витратив ані копійки, Сьогодні це звучить, мабуть, одіозно, але так дійсно було".

Інший першотравень. Маївка з шашликами як київська традиція

Як в Києві святкували перше травня за триста років до появи дня міжнародної солідарності трудівників

Прапори УНР у Севастополі: правда, яку намагалися стерти з історії

Крим вже був українським — і ми вже його визволяли. 1918 рік, прапори УНР у Севастополі, добровольці, які ішли в бій із романтикою в серці. Про той забутий тріумф і його значення для сучасної боротьби розповідає історик Сергій Громенко, кандидат історичних наук, автор книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."