АНОНС: Відкриття виставки "Мазепа. Стратегія європейської України"

З 24 травня Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" презентує масштабну виставку "Мазепа. Стратегія європейської України". Усі зібрані тут документи та артефакти підтверджують те, що Україна завжди була частиною Європи.

Про це повідомили у Національному заповіднику Києво-Печерська лавра.

Боротьба Івана Мазепи за свободу і права козацької держави є історичним прецедентом, що набуває нового змісту в сучасному контексті. Як і триста років тому, російський агресор намагається вирвати Україну з європейського простору, знищити її ідентичність.

На виставці "Мазепа. Стратегія європейської України" представлені пам'ятки, повʼязані з легендарним гетьманом, його добою, політичними та духовними орієнтирами тогочасної України. Тут можна побачити унікальні історичні документи, твори мистецтва, коштовності, зброю, предмети розкоші та вбрання козацької старшини, стародруки та інші предмети, що розкривають Україну епохи Івана Мазепи, її базові цінності європейської держави.

Виставка розгорнута у семи залах 4-го корпусу Лаври (Келії соборних старців), кожен з яких розповідає окрему частину великої європейської історії України – від освітніх та правових традицій до мистецтва й побуту козацької старшини.

Втілення цього великого виставкового проєкту стало можливим завдяки долученню партнерів: Скарбниці Національного музею історії України, Національного музею історії України, Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній", Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського, Національного заповідника "Хортиця", Національного історико-культурного заповідника "Гетьманська столиця", Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, Центрального державного історичного архіву України, м. Київ.

Дата відкриття: 24 травня 2025 року

Де: 4-й корпус, Національний заповідник "Києво-Печерська лавра"

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.