АНОНС: Презентація двотомника "Спогади" Надії Суровцової

У рамках XIII Книжкового Арсеналу видавництво "Комора" проведе презентацію двотомника "Спогади" Надії Суровцової.

Надія Суровцова (1896–1985) — українська громадська діячка, дипломатка, історикиня, публіцистка, перекладачка, яка стала жертвою радянського режиму і провела у тюрмах, таборах і на засланні майже тридцять років. Її майстерно написані "Спогади" — один із найважливіших монументальних документів доби, що унаочнюють успіхи та поразки України й водночас викривають злочини комунізму.

"Вперше спогади Надії Суровцової я читала в "перестройочному" щорічнику "Наука і культура", десь рр. 35 тому. То була епоха (старше покоління пам'ятає!) "Детей Арбата" - відкриття посполитим совковим читацтвом "Гулагівської" літератури, включно з уперше опублікованим в СРСР славетним "Архіпелагом" Солженіцина, де вперше і з'явилося друком, після десятиліть заборони, ім'я Надії Суровцової", - написала на своїй сторінці у Фейсбук Оксана Забужко.

У першому томі "Спогадів" вміщена перша частина мемуарів, у яких Надія Суровцова розповідає про своє дитинство в Києві та Умані, навчання в Петербурзі, участь в Українській революції, життя на еміграції та в радянській Україні — до першого арешту в 1927 році. У другому томі "Спогадів" вміщена друга частина мемуарів, де описується гулагівська епопея Надії Суровцової.

"Ніхто наочніше за неї не показав (не "не пояснив", а НЕ ПОКАЗАВ, різниця засаднича!), чому програла - не могла не програти! - Центральна Рада. Чому Скоропадський, попри всю свою добру волю і державницьку (куди більше, ніж у наївних "просвітян" із Центральної Ради!) настанову, так і не зміг побудувати української держави. І чому більшовики зрештою взяли гору - хай обманом, але точно поціляючи в реально найслабші місця противника...", - зазначила Оксана Забужко.

Двотомник Спогади Надії Суровцової виданий за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Учасниці: Оксана Забужко, Оксана Юркова, модерує Дарка Гірна.

Коли: 30 травня, 14:30-15:30

Де: Авторська сцена

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.