У Харкові заснували стипендію імені історика та захисника України Едуарда Зуба

На підтримку молодих дослідників-популяризаторів історії України у Харкові започаткували Стипендію імені Едуарда Зуба — історика, публіциста, співробітника Українського інституту національної пам’яті.

Новини щодо стипендії та умов конкурсу на її отримання публікуватимуться на сторінці у Facebook.

Стипендія покликана підтримати та заохотити молодих дослідників та популяризаторів історії України. На стипендію можуть претендувати молоді дослідники, які спеціалізуються на темах:

- історія Харкова;

- репресивна політика комуністичного тоталітарного режиму;

- Українська революція 1917-1921 років з акцентом на локальному вимірі;

- церковно-релігійне життя в Україні за часів комуністичного тоталітарного режиму.

Про старт і умови конкурсу повідомлять на пресконференції з нагоди заснування Стипендії імені Едуарда Зуба, яка відбудеться 10 червня о 12 годині у Харківському Медіа Хабі.

Засновниками Стипендії є Олександра і Іван Зуби. За участі Українського інституту національної пам'яті, благодійної організації "Благодійний фонд родини Алчевських-Бекетових" та Харківського національного університету імені Василя Назаровича Каразіна.

Едуард Зуб — харківський історик, який після початку повномасштабної війни став на захист України, спочатку у складі "Фрайкору", потім 93 окремої штурмової бригади. 14 листопада 2022 зник безвісти на Донеччині.

 

Теми

Міф та апологія Дмитра Яворницького

Дмитра Яворницького вважають чи не найбільш дослідженою постаттю серед українських істориків: за кількістю написаних про нього книжок, статей та знятих фільмів він йде пліч-о-пліч хіба що з Володимиром Антоновичем і Михайлом Грушевським. Парадокс Яворницького полягає в тому, що кількість написаного про нього прямо пропорційна зміфологізованості його життєпису.

Американський спокій під радянську балалайку

Менш ніж за місяць до проголошення незалежності України, 1 серпня 1991 року, президент США Джордж Буш-старший виступив у Верховній Раді УРСР. Промова американського президента відома як "Chicken Kiev Speech", викликала гостру реакцію як у західній пресі, так і в Україні.

"Цього разу це війна". Фрагмент із книжки Крістофера Кларка "Сновиди"

Уранці 28 червня 1914 року, коли ерцгерцог Франц Фердинанд із дружиною Софією прибули на залізничний вокзал у Сараєві, Європа ще жила в мирі. Через 37 днів спалахнула війна, яка забрала життя понад кільканадцять мільйонів людей, зруйнувала низку імперій і докорінно змінила хід світової історії. У книжці Крістофера Кларка "Сновиди" події, що призвели до Першої світової війни, розгортаються майже похвилинно.

"Архіви — це пам'ять народу"

Інтерв’ю з представниками Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим і Тетяною Шевченко для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.