IN MEMORIAM: Помер політвʼязень Кузьма Матвіюк

У Хмельницькому у віці 84 років відійшов у вічність політвʼязень часів СРСР Кузьма Матвіюк.

Про це Суспільне Хмельницький розповів його син Петро Матвіюк.

"Він ліг у лікарню, йому там було щось гірше і гірше, і гірше. Десь тиждень там пролежав і помер. Знаєте, 84 роки там вже в нього мало, що не турбувало. В нього і серце, і ноги, і мозок, і тиск, і все на купу", - повідомив Петро Матвіюк.

Кузьма Матвіюк  народився 2 січня 1941 року в селі Ілляшівка на Хмельниччині. У 1960 році вступив на інженерний факультет Української сільськогосподарської академії в Києві. У 1971 році закінчив педагогічний факультет Української сільськогосподарської академії за спеціальністю "викладач спецдисциплін". Під час роботи в технікумі з кількома колегами зініціювали викладання предметів українською мовою.

13 липня 1972 року Кузьму Матвіюка заарештували працівники КДБ, в кінці року його засудили до 4-х років позбавлення волі в таборах суворого режиму.

У період з 1988 по 1989 рік Кузьма Матвіюк брав участь у створенні ГО "Спадщина", Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка та був членом ініціативної групи по створенню НРУ в області. У 1990—1992 р.р. був головою Хмельницької міськрайонної організації НРУ. У 1993 році створив обласне товариство політв'язнів і репресованих, яке очолював до 1999 року.

З 1998 по 2018 рік Кузьма Матвіюк написав і опублікував понад 150 статей, аналітичних матеріалів та відгуків щодо проблеми національного відродження, державного будівництва, збереження села і захисту української землі від продажу.

Прощання з Кузьмою Матвіюком відбудеться 15 липня о 12:00 біля будинку, де він проживав, а о 12:30 в церкві Святої Параскеви в селі Пирогівці.

 

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.