Спецпроект

На розкопках загинув ізраїльський археолог, який знайшов гробницю Ірода

Нещасний випадок з 76-річним професором Ехудом Нецером стався на місці його головного відкриття - в стародавньому кріпосному комплексі Іродіон, який в I столітті до нашої ери був резиденцією царя Ірода.

Ехуд Нецер - один з найвідоміших ізраїльських археологів, що знайшов гробницю іудейського царя Ірода - помер від травм, отриманих в результаті падіння на розкопках, повідомляє "Корреспондент".

За даними ізраїльських ЗМІ, вчений, який керував черговою експедицією, оперся на перила, ті не витримали, і Нецер впав з великої висоти. Отримані травми стали смертельними: археолог помер напередодні ввечері в одній з єрусалимських клінік.

Нецер - автор багатьох резонансних археологічних відкриттів, але найбільшу популярність йому принесла знахідка в 2007 році розбитого саркофага царя Ірода.

Ставленик Риму, Ірод I Великий правив Іудеєю впродовж 34 років. Він прославився грандіозними будівельними проектами і нещадністю до своїх політичних опонентів. Християнська традиція приписує йому наказ знищити всіх немовлят чоловічої статі при звістці про народження Ісуса.

Останньою знахідкою Нецера стала царська ложа особистого театру царя Ірода, яку дослідник знайшов в околицях Єрусалиму.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.