Спецпроект

Підрив Сталіна організацією "Рух Першого Січня" кваліфіковано як теракт

"Це перша акція по знищенню ворогів української нації. Наступними цілями стануть антиукраїнські службовці, працівники СБУ, прокуратури, судді, які переслідують українських патріотів".

Прокуратура Запорізької області перекваліфікувала вибух бюста Йосипа Сталіна на теракт.

Про це йдеться у повідомленні прес-служби відомства, інформує УП.

Як нагадали у прокуратурі, "31 грудня 2010 року близько 22 години 46 хвилин у Запоріжжі невстановленими особами вчинено вибух, внаслідок якого зруйновано архітектурну форму - бюст Сталіна, а також пошкоджено будівлю Запорізького обкому Компартії, чим заподіяно значну майнову шкоду".

За даним фактом було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу (умисне знищення або пошкодження майна).

"У той же час у ЗМІ, на інтернет-форумах повідомлено, що відповідальність за вчинення вибуху взяла на себе організація "Рух Першого Січня", заявивши, що підрив вибухового пристрою здійснено в честь 102-ї річниці з дня народження Степана Бандери", - йдеться у повідомленні.

"Також від імені цієї організації поширено заклики, що це перша акція по знищенню ворогів української нації. Наступними цілями, нібито, стануть антиукраїнські службовці, працівники СБУ, прокуратури, судді, які переслідують українських патріотів", - зазначили у прокуратурі.

Прес-служба також заявила, що "висловлено погрози знищення всіх сіоністів та синагог".

"Аналіз матеріалів кримінальної справи засвідчив, що указаний вибух створював небезпеку для життя та здоров'я людини, заподіяв значну майнову шкоду, був вчинений з метою порушення громадської безпеки та залякування населення", - заявили у прокуратурі.

У зв'язку із цим прокуратурою Запорізької області дії невстановлених осіб перекваліфіковано на частину 2 статті 258 Кримінального кодексу - терористичний акт, вчинений за попередньою змовою групою осіб, яким заподіяно значну майнову шкоду.

"Проведення досудового слідства у вказаній кримінальній справі доручено слідчому відділу управління Служби безпеки України в області", - йдеться у повідомленні

"Також прокуратурою області створено міжвідомчу слідчо-оперативну групу, до складу якої увійшли співробітники СБУ та внутрішніх справ області, а також надано письмові вказівки, спрямовані на всебічне, повне та об'єктивне дослідження обставин справи", - зазначили у прес-службі.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.