Спецпроект

Анонс: професор Касьянов про реальні та віртуальні органи влади

Відкритий Гуманітарний портал запрошує на фінальний "Лікнеп" сезону 2010-2011 років.

Спеціальний гість - Георгій Касьянов, доктор історичних наук, професор - говоритиме на тему "Проект "Україна": реальні та віртуальні органи влади в сучасній українській державі".

Час і місце: 30 травня, 19:00, клуб "Петрович" на Подолі.

Георгій Касьянов - заввідділом новітньої історії та політики Інституту історії України НАНУ, професор кафедри історії НаУКМА. Директор освітніх програм Міжнародного фонду "Відродження". Стажувався в Гарварді й Камбріджі, Лондонському й Гельсинському університетах, Центральноєвропейському (Будапешт) університеті.

Основні праці:

  • "Сталінізм на Україні, 20-ті - 30-ті роки" (1991), у співавторстві
  • "Українська інтелігенція 1920-30-х років: соціальний портрет та історична доля" (1992),
  • "Українська інтелігенція на рубежі XIX-XX ст.: Соціально-політичний портрет" (1993),
  • "Історія України: нове бачення" (1996)
  • "Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-80-х років" (1995),
  • "Теорії нації та націоналізму" (1999),
  • "До питання по ідеологію ОУН" (2003),
  • "Украина 1991-2007. Очерки новейшей истории" (2008),
  • "Danse macabre: голод 1932-1933 років у політиці, масовій свідомості та історіографії (1980-ті - початок 2000-х)" (2010)
Теми

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

"Ніколи не казав": "Вперед, хлопці!", завжди: "За мною!"". Пам'яті Сергія Короля

Крайній бій командир "Махно" провів 24 лютого 2023 року. Впродовж ночі ворог вів постійний артилерійський обстріл, а близько 7 години ранку розпочав піхотний штурм з трьох сторін. Командуючи підрозділом та беручи безпосередню участь у стрілецькому бою, Сергій Король не допустив захоплення позицій переважаючими силами противника. Під час бою, який тривав майже шість годин, командир "Махно" загинув.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.