Спецпроект

30 років тому був виявлений СНІД

Перші випадки захворювання, яке стало відоме як синдром набутого іммуного дефіциту (СНІД), вперше були зареєстровані 30 років тому в Каліфорнії.

5 червня 1981 року американський Центр з контролю і профілактики хвороб зробив повідомлення про випадки пневмоцистної пневмонії в поєднанні з саркомою у чоловіків, що практикували гомосексуальні стосунки, повідомляє УНІАН.

За даними ООН, з 1981 року від СНІДу загинули 30 млн. людей у світі, і приблизно стільки ж зараз інфіковані вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який загрожує переходом у СНІД.

Як повідомляється в доповіді ООН, оприлюдненій минулого тижня, в багатьох країнах кількість інфікованих скорочується, проте мільйони хворих на ВІЛ/СНІД не одержують ліків, які їм необхідні.

В Україні перший випадок інфекції зареєстровано в 1987 році. Загалом у країні, за даними Світової організації з охорони здоров'я, є від 160 до 190 тисяч хворих на ВІЛ/СНІД. З них тільки 16 тисяч отримують відповідні ліки.

За даними благодійного фонду "Міжнародний Альянс з ВІЛ\СНІД в Україні", зараз Україна займає перше місце в Європі за поширеністю ВІЛ/СНІД. Станом на 2010 рік офіційно зареєстровано майже 182 тисяч випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі 37 тисяч випадків захворювання на СНІД та 21 тисяча смертельних випадків від цієї хвороби.

Раніше основним шляхом передачі інфекції в Україні був шприц під час вживання наркотиків. Починаючи з 2006 року, домінувати став статевий шлях.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.