Спецпроект

Вмер один із діячів УГКЦ часів підпілля

17 серпня на 96-му році життя вмер священик Тернопільсько-Зборіської єпархії УГКЦ Микола Шаварин.

Про це повідомляють "20 хвилин".

Народився отець Микола у 1915 р. у с. Качанівка Підволочиського району в селянській родині. У 1944 р. отримав священицькі свячення з рук владики Никити Будки. Був одружений з Марією Красноперою. Разом вони прожили 52 роки та виховали трьох доньок.

Микола Шаварин - легенда Української греко-католицької церкви на Тернопільщині. Служінню Богові віддав 67 років свого земного життя. Святі літургії відправляв як в Україні, так і Польщі. У 1946 р. був очевидцем ліквідації УГКЦ, а майже через півстоліття - одним із учасників її відновлення.

- Батько неабияк любив дітей, умів з ними спілкуватися, - розповідає ще одна донька священика Ольга Корчинська. - Умів говорити на будь-яку тему, порадити у найважчі миті життя.

Священик більшу частину свого життя діяв у підпіллі, перебував у засланні за відмову зректися віри. За непоборну стійкість у вірі у часи підпілля Папа Римський Іван Павло ІІ відзначив отця Миколу Шаварина спеціальною медаллю та почесною грамотою. Свого часу отець Микола спілкувався із Андреєм Шептицьким та Йосифом Сліпим.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.