Спецпроект

Завтра презентують електронний архів з історії України

29 серпня, о 14.00, у приміщенні Національної історичної бібліотеки України (вул. Лаврська 5, корп. 24) відбудеться прес-конференція з нагоди презентації перших результатів проекту "Історична спадщина України - світовий доступ в електронному форматі".

Про це "Історичній Правді" повідомили у прес-службі проекту.

Проект "Історична спадщина...", який розпочався 4 червня 2011 року й виконується в кілька етапів, має на меті збереження і популяризацію культурно-історичної документальної спадщини світового і загальнонаціонального значення, зосередженої в фондах Національної історичної бібліотеки України.

Під час прес-конференції представникам ЗМІ та гостям будуть продемонстровані результати першого етапу довготривалого проекту. Зокрема:

  • електронний алфавітний каталог (імідж-каталог), який вже з 1 серпня відкритий для перегляду й щоденно поповнюється на оновленому сайті Бібліотеки;
  • електронний каталог іноземної літератури;
  • перша електронна інтерактивна книга з е-колекції стародрукованих, рідкісних та цінних книг: Древности Украины. Вып. 1 / Археол. о-во.- К.: Тип. С.В. Кульженко, 1905. - 124 с.

У прес-конференції братимуть участь: Юрій Богуцький - Перший заступник Міністра культури України; Вікторія Ліснича - заступник Міністра культури України; Ірина Шевченко - президент Української бібліотечної асоціації; Олена Крикун - президент Молодіжної громадської організації "Асоціація молодих науковців "Інтелектуальне лідерство" (ILYSA); Олег Дегтяренко - директор компанії "Електронні архіви України".

Алла Скорохватова, генеральний директор Національної історичної бібліотеки України - модератор.

КОРОТКО ПРО ПРОЕКТ

"
Історична спадщина України - світовий доступ в цифровому форматі" - реалізується від 4 червня 2011 року, за підтримки Міністерства культури України, Української бібліотечної асоціації та Міжнародного фонду "Відродження".

У рамках проекту буде створено електронний алфавітний каталог (імідж-каталог) видань, що зберігаються в Бібліотеці. Також планується створення електронної колекції стародрукованих, рідкісних і цінних книг серед яких видання XVI - XVII ст. іноземними мовами.

Окрім того, передбачено облаштування електронної читальної зали, навчання працівників бібліотек, створення Центру віддаленого (дистанційного) працевлаштування для молоді.

 

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.