Архів Тарковського на "Сотбіс" продали за $2 млн

На аукціоні "Sothbey's" вважають, що хід торгів з продажу архіву Андрія Тарковського свідчить про його історичну цінність. "Ми приголомшені сумою, за яку проданий архів".

Про це заявив "Інтерфаксу" глава відділу книг і рукописів англійського аукціонного будинку "Cотбіс" Стівен Роу.

"Це історична угода для історії кіно, - зазначив Роу. - Торги були довгими і жорстокими, і це свідчить про ту історичну цінність, яку представляє собою цей архів".

Торги архіву Тарковського тривали цілих 18 хвилин. Зрештою архів за 1,5 млн фунтів ($2 млн) купив представник російського міста Іваново.

Відомий радянський кінорежисер Андрій Тарковський народився в Іванівській області РСФСР (місто Юр'євець). У 1984 році він прийняв рішення не повертатися в СРСР, залишившись в Італії, де знімав один із фільмів. Помер у 1986 році в Парижі.

Співробітник аукціонного дому нагадав, що ніколи раніше значущі матеріали, пов'язані з Тарковським, не потрапляли на аукціони. "Думаю, що більше і не потраплять", - зазначив Роу.

Архів, пов'язаний з життям і діяльністю Тарковського, був виставлений на продаж другом і співавтором кінорежисера, кінознавцем Ольгою Сурковою, кота живе в Голландії. У нього входять листи, чернетки рукописів, аудіозаписи та фотографії, замітки на полях сценаріїв, а також оригінальний сценарій до фільму "Дзеркало".

Архів буде переданий в будинок-музей режисера у Юр'євці.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.