Спецпроект

Музей іграшки в Валенсії знову відкриває свої двері

Після чотирирічної відсутності повертається в культурну орбіту Валенсійської автономії Музей іграшки (El Museo del Juguete) в місті Ібі. 5 грудня Музей розкриє свої двері в новій будівлі, і приурочена ця подія до початку програми різдвяних свят. Інавгурація виставкових площ відбудеться в старовинній будівлі фабрики іграшок Payá - однієї з найбільш заслужених в регіоні.

Про це пише espanarusa.com.

Що за експонати будуть представлені - ясно з назви музею: найважливіші складові дитинства - іграшки, причому, багатьом з них понад століття. У 2006 році в центрі Ібі був встановлений монумент на ознаменування сторіччя з дня "офіційного" виготовлення іграшки в цьому місті. Тож цей населений пункт в провінції Аліканте сміливо можна називати царством дитячих фантазій. А ще тут є пам'ятник Чарівним королям, що приносить дітлахам новорічні подарунки, і монумент морозивникам.

Символ Ібі - знаменитий іграшковий візок. Крита двоколка, в яку запряжений кінь, стала однією з перших іграшок, вироблених в цьому містечку. На початку минулого століття основна маса жителів Ібі була зайнята в аграрному секторі і виробляла морозиво. Існувала також невелика майстерня Рафаеля Пайя, в якій для потреб і тієї й іншої сфери виготовлялися бляшані ємності - під масло, молоко та інші продукти. У цій майстерні її господар і зробив з відходів металу для своїх дітей "тартану". З часом майстерня перетворилася на фабрику іграшок Братів Пайя. Нинішній музей в постійно діючій експозиції представить понад 400 зразків старовинних іграшок. Дітям, які звикли до клавіатури гаждетів, тачскрінів і сенсорно-віртуального світу розваг, будуть здаватися майже нереальними дерев'яні паровозики і літаки 1929 випуску.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.