Сучасний Донбас колонізований українцями 400 років тому - історик

Землі нинішнього Донбасу були колонізовані українськими козаками й селянами в XVI-XVII сторіччі.

Про це в інтерв'ю Громадському радіо заявив доктор історичних наук Тарас Чухліб.

"Наприклад, на території сучасного Донецька знаходилися козацькі хутори Крутогорівка та Олександрівка, тобто Юзівку у XIX сторіччі засновано не на порожньому місці", - наголосив історик. - І район Олександрівка досі є в Донецьку".

За його словами, українські козаки колонізували східні землі за допомогою шаблі, а селяни - за допомогою орала.

"До цього ця земля належала кіммерійцям, скіфам, сарматам, славянам, - розповів Чухліб. - Потім були алани, половці, печеніги. Потім була Золота орда - осколок Монгольської імперії. Після цього Золота орда передала володіння цих земель Кримському ханству".

Він наголосив, що це була "народна колонізація", бо вільні козаки не слухали литовських та польських князів.

"Був відтік населення на порожні території, які ще називалися Диким полем, - зазначив науковець. - Вони були малозаселені, тому що тут проходили дороги Кримського ханства, яке все змітало на своєму шляху. А українські козаки, які прийшли на ці землі, змогли боротися тими ж методами. Вони не тільки оборонялися, але й ходили в наступ на територію ханства".

ТАКОЖ: "Новоросія" колонізувалася українцями. СТАТИСТИКА

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.