У шкільному підручнику з історії Саудівської Аравії надрукували майстра джедаїв Йоду. ФОТО

У підручнику з історії Саудівської Аравії надрукували колаж із третім королем Фейсалом і магістром Ордену джедаїв Йодою із "Зоряних війн".

Картинку помістили в розділ про Організацію Об’єднаних Націй підручника для учнів старшої школи, повідомляє "Нью-Йорк Таймс".

Це історичне фото третього короля країни (1964 -1975), який тоді був іще принцем  і міністром закордонних справ, під час підписання Хартії ООН у 1945 році. Поруч із ним домальовано майстра Йоду – персонажа фантастичної кіносаги "Зоряні війни".

 Та сама картинка. Йода і Фейсал ібн Абдул-Азіз аль-Сауд підписують Хартію ООН у Сан-Франциско, 1945 рік

"Перший правив Саудівською Аравією 11 років, заборонив рабство, запровадив загальну освіту та телебачення у своїй країні. Другий був майстром із світловим мечем, тренував Люка Скайвокера та прожив понад 800 років", пише Бен Хаббард із "Нью-Йорк Таймс".

Як вони обидва опинилися в підручнику країни, де немає громадських кінотеатрів, є загадкою для всіх. Навіть для художника, який є автором картинки.  

"Я той, хто зробив її, але не я помістив картинку в книгу", повідомив митець Абдулла Аль Шехрі телефоном із Ріяда.

Картинка належить до серії колажів, у якій 26-літній Шехрі під псевдонімом Шавіш (Shaweesh), поєднує ікон поп-культури з історичними фотографіями. За його словами, ця ідея спала йому на думку під час перегляду фотоархівів із Близького Сходу.

Ще один колаж із серії Абдулли Шехрі. Навіть важко з першого разу помітити, хто тут зайвий :)

"Знаєте, всі знімки були сумними – війна, біженці…", каже Шехрі. Потім він знайшов знімок, на якому зафіксовано, як убитий у 1981 році президент Єгипту Анвар Садат вітається з Міккі Маусом під час візиту в Діснейленд.

"Ось що було потрібно архіву, згадує Шехрі, Щось кумедне, щось, що зменшує депресивність".

Капітан Америка та арабські діти 

"Він був мудрим та твердим у своїх промовах, – описує короля художник. – Тож мені здалося, що Йода найближче подібний до короля. А також Йода і його світловий меч зелені [кольори державного прапора Саудівської Аравії – ІП]".

Саудівське міністерство освіти заявило, що воно вилучить підручник. Міністр Ахмед аль-Ейсса вибачився у "Твіттері" за "ненавмисну помилку".

Як повідомлялося, на нещодавно відкритому в Москві пам'ятнику зброяреві Михайлові Калашникову виявили зображення чужої зброї. 

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.