АНОНС: У Львівській ОДА відкриють виставку про Василя Вишиваного

17 серпня в будівлі Львівської облдержадміністрації покажуть виставку до 70-х роковин загибелі в катівні МВС Вільгельма фон Габсбурга-Лотрінгена (він же Василь Вишиваний) — полковника Армії УНР, українського дипломата й поета.

Австрійський ерцгерцог Вільгельм Габсбург служив у Легіоні УСС, прихильно ставився до українців та писав українські вірші. У лавах УСС він брав участь у боях проти Російської імператорської армії під час Першої світової війни, воював проти більшовицької червоної гвардії під час наступу австро-німецьких військ на території УНР, згідно з Берестейською угодою 1918 року.

 

Завдяки тому, що Василь Вишиваний перекинув бригаду УСС із Чернівців до Львова, українцям удалося зідйснити Листопадовий зрив - захоплення влади в місті та проголосити ЗУНР. У 1919 році — в Армії УНР, з вересня — керівник відділу закордонних зв'язків Генерального штабу Армії УНР. З березня 1920 року — в еміграції. Проживав у Відні (Австрія), займався бізнесом.

У 1947 році Вільгельма Габсурга заарештував СМЕРШ і вивіз до Києва. Помер ерцгерцог у Лук'янівській в'язниці 18 серпня 1948 року.

17 серпня 2018 року, 15.00

Місце: будівля Львівської ОДА, 2 поверх (Львів, вул. Винниченка, 18).

Вхід вільний.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.