Повернутий в Україну "Меч Вікінга" передадуть музею на Львівщині

У Національному заповіднику «Софія Київська» перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів та міністр культури Євген Нищук урочисто передали унікальну реліквію – Меч Вікінга – Історико-краєзнавчому музею у м. Винники.

Старовинну знахідку у Винниках почнуть експонувати вже 11 березня, повідомляє Гал-Інфо.

 

Міністри передали реліквію в руки міському голові м. Винники Володимиру Квурту та директору Історико-краєзнавчого музею Ігорю Тимцю. На Меч претендувало кілька музеїв, однак комісія в міністерстві зупинилася саме на винниківському музеї.

"Тому що у Винниках відбувається археологічна конференція, яку визнають українські та фахівці з Європи, лише за попередній рік у Винниках організували сім археологічних експедицій і розкопали кургани німецького короля.

Зрештою, ми перемогли, бо ми цього прагнули. Меч Вікінга стане центральним експонатом у музеї Винник", - розповів міський голова Винник Володимир Квурт.

 

Унікальна зброя Х сторіччя оздоблена сріблом і має всі ознаки родинної реліквії, яка, можливо, належла знатному воїну та його нащадкам. За словами реставраторів, цей меч – єдиний такий в Україні.

"В процесі реставрації відкрилося скандинавське плетіння, виконане в техніці черні. У двох рівних хрестах були елементи золота. Прямі хрести були символом сонця з давніх-давен.

У хрестах були отвори, і вони були оперезані ланцюжками, які є символом влади. Припускаю думку, що цей меч належав комусь, хто увійшов в історію", - розповів завідувач реставрації творів з металу Національного науково-дослідного реставраційного центру України Віктор Голуб.

 

Меч Вікінга каролінгського типу на Львівщині відкопали чорні археологи і у 2016 році нелегально вивезли контарбандисти, однак естонські митники затримали зловмисників і повернули артефакт Україні.

Рік він слугував доказом у кримінальному провадженні, потім його передали на реставрацію у Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Його оцінюють зараз у 17 000 євро. За словами Міністра культури України Євгена Нищука, про нього збираються знімати фільм.

"Це перший перецент, коли через затримання людей, які це здійснювали, вдалося викрити цілу контарабандну мережу, яка діяла в Україні. Про будь-які факти незаконних розкопок, які ми знаємо, повідомляємо правоохоронців відразу.

Наприклад, на території Києво-Печерської лаври були розкопки, і зараз по цьому є кримінальні провадження", - наголосив міністр культури Євген Нищук.

На церемонії передавання також відбулася процедура погашення марки із зображенням Меча Вікінга.

Читайте також:

Шведська дівчинка знайшла 85-сантиметровий меч вікінгів. ФОТО

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.