Спецпроект

Back in the USSR

30 грудня 1922 р. було створено Союз Радянських Соціалістичних Республік. Досвід каже, що це не був ніякий "союз" рівноправних, а централізована імперія. Влада Рад була фікцією, яка прикривала всевладдя партії та КГБ. Соціалізм був геть антилюдський. Згадаймо, як воно було - від зубної пасти "Поморін" до розбирання автомата на швидкість і дорогого Михайла Сергійовича...

6:00. Гімн СРСР. Міхалков і Ель-Регістан. Будильник. Зарядка. Душ? Води немає. Де-не-де є. З глечика. "Поморін"? Зубний порошок.

Яєчня-"глазунья". Хліб-"хала". Чай краснодарський: "Найпівнічніший у світі". Підстаканник. Вафлі "Артек". Ковбаса по 2.20. Горілка по 3.62.

Жовтенятські зірочки. Піонерські краватки. Комсомольські значки. Ленінський урок. Політінформація. "Піонерська правда". "Комсомольська правда". "Правда" без правди. Програма "Час". "Міжнародна панорама". Матеріали ХХVII з'їзду або XIX партконференції. Один чорт!

Ленінський залік. Ордена ВЛКСМ. Завоювання Жовтневої революції 1917 р. Біографія Генерального секретаря ЦК КПРС. Липневий пленум. Товариш Менгісту Хайле Маріам. Агостіньо Нето. Товариш Юмжагійн Цеденбал. Злочинна кліка Пол Пота і Ієнг Сарі.

Фільм про шкоду рок-н-ролу часів зеніту СРСР дивіться у розділі "Відео"

Самвидав. Дисиденти. Картер. Бжезинський. Валенса. "Солідарність". Квітнева революція. Афганістан. "Шураві". Бойкот Олімпіади-80. Мишка полетів. Наш бойкот Олімпіади-84.

Початкова військова підготовка. Збори. Гімнастерки. Короткі зачіски. Протигаз. Білий халат. Лівою, лівою! Тир. Повне розбирання "Калашникова" на секунди. Безглуздя.




1985-й. Квітень. Відлига? Знову?.. Вітер змін. Соціалістична перебудова. Гласність. Прискорення. Горбачов. Родимка. Gorbimia. Михайло Сергійович. Раїса Максимівна. Яковлєв. Шеварднадзе. Рейк'явік. Женева. Роззброєння. "Першинг-2". "СС-20".

Чорнобиль. Паніка. Чутки. Мити голову. Квитків немає. Щитовидка. Сухе вино без обмежень. Боротьба з пияцтвом. Консерватори. Лігачов. "Огонёк". Коротич. Сахаров. Єльцин на з'їзді. Єльцин у трамваї. Єльцин в аптеці ... Гдлян і Іванов. Популізм.

6:00. "Лебедине озеро". ГКЧП. Янаєв. Руки трясуться. Пуго. Крючков. Язов. "Горбачов захворів ". "Форос". Єльцин на танку. Самопожертва. Ростропович з автоматом. Троє загиблих. Інша країна.

Верховна Рада. 239 комуністів плюс владика Агафангел. На переляк! Акт Незалежності. "Ще не вмерла Україна ...". Кравчук. Чорновіл. Лук'яненко. Скорик. Заборона КПРС. Гуренко. Гайсинський. Референдум. Біловезька пуща. Зубри. Кравчук. Шушкевич. Єльцин. Назарбаєв не приїхав. Цивілізоване розлучення. Кажуть, що без горілки. Дзвінок президентові США. Дзвінок президентові СРСР.

Москва. Кремль. Горбачов. Один, зовсім один. Прапор спущено.

00:00. Кінець історії.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.