Спецпроект

Антитабачниківські уроки історії

Наша відповідь новим підручникам для 11-го класу - мультимедійні захоплюючі презентації про білі плями української історії для учнів. Про Конотопську битву, Голодомор, Київську Русь і ще багато чого. Чекайте незабаром. В усіх школах країни.

Ще напередодні Дня знань відбулася одна з найкасовіших прем'єр нашої країни. Йдеться, на жаль, не про фільм вітчизняного виробництва, а про нові підручники з історії України для 11-го класу, за якими найближчими роками будуть навчатися всі українські школярі аж до чергового "переписування історії".

30 серпня на базі Інституту історії України Національної Академії наук України Міністерство освіти і науки, молоді та спорту провело презентацію таких книжок за участю їхніх авторів, видавців та вчителів шкіл.

Як завжди, щоб маргіналізувати заяви про можливі цензурні спотворення історії у нових виданнях, високоповажне панство імені Табачника одразу попередило громадськість, що "абсолютної об'єктивності у творенні підручника не може бути", і що їм "вдалося піднятися над ідеологією" (резюме, опубліковане на сайті освітнього міністерства).  

Табачник написав для 11-класників біографію Януковича (СКАНИ)

Водночас Всеукраїнська громадська організація "Не будь байдужим!" ("НББ") підготувала відповідь русифікаційним ініціативам Міністерства освіти і науки України.

Історики, художники, IT-фахівці готують методичні рекомендації для вчителів та диски з мультимедійними презентаціями, в яких будуть висвітлені та деталізовані "білоплямні" сторінки історії України.

Це, зокрема, такі контраверсійні теми, як становлення Київської Русі, Конотопська битва та Карпатська Україна.

"Ідея виникла дуже просто: після справді вдалої реалізації у 2008-му грандіозного проекту "Мазепа. Made in Ukraine" ми вирішили продовжити традицію цікавого й націєцентричного висвітлення історії школярам, - говорить директор організації Оксана Левкова. - Тоді добре зарекомендували себе такі методи спілкування з учнями, як конкурси (творів, зачісок відповідної епохи), фотосесії у старовинному вбранні, тематичне рок-дійство у Палаці спорту і, звісно, "дрібний антураж" - футболки з креативними надписами, кумедні наліпки, значки. "Розкручувати" цьогорічний продукт збираємося так само феєрично".

Лікнеп для Табачника. Україна у царських підручниках

Узяти участь у нинішньому проекті погодилися українські історики Олексій Сокирко, Олександр Пагіря та Олександр Алфьоров, а також професійний дизайнер презентацій Євген Чупак.

Аби адаптувати до потреб дітей і вимог шкільної освіти задумане, запросили вчителя історії Київського гуманітарного ліцею КНУ ім. Шевченка Якова Гольденберга. "Думаю, вчителі мають бути зацікавленими в усьому, що полегшує їхнє вчительське життя - наявність диску з презентаціями стимулюватиме до вивчення матеріалу", -  говорить Яків Михайлович.

Варто зазначити, що проект обіцяє перерости у всеукраїнський та для початку охопить 300 київських шкіл, яким безкоштовно і за бажанням будуть надані методички та диски з презентаціями.

До речі, незвичайним є і формат презентацій - модний нині "Prezi" - масштабний редактор презентацій, а насправді такий собі мікс слайдів та фільму зі звуковим супроводом. І це також стало однією з причин привабливості проекту для українських істориків.

"Дуже цікаво - відтворити матеріал у візуальному і звуковому вимірах, підсилити враження не тільки фото, аудіоефектами, але й, наприклад, кадрами з унікальних хронік 30-х років ХХ ст. про події на Закарпатті, відзнятими американцями українського походження", - говорить розробниця теми "Карпатська Україна" Олена Подобєд-Франківська.

1939: американське кіно про Карпатську Україну (ВІДЕО)

На запитання ж про те, як співпрацювалося представникам таких несхожих сфер - програмування та історії - лаконічно відповів дизайнер Євген Чупак: "Небайдужі історики виявилися дуже творчими людьми. Проблем не було. Питання вирішувалися оперативно".

Результатів цієї співпраці варто чекати вже дуже скоро. Чим вони стануть для освітян? Просто пожвавленням академічно викладеного об'єктивного матеріалу чи яскравою проукраїнською альтернативою черговій колонізаторській хвилі від Табачника?

У першому випадку матимемо задоволених учителів та учнів. У другому - прем'єру нової серії антитабачної епопеї.

Незабаром. У всіх школах країни.

Роман Маленков: Забуті та проігноровані

Великих українців проігнорували при перейменуванні київських вулиць. Нинішнє перейменування показало, що ми зуміли зруйнувати російські маркери (хоч і не всі), але показали тотальне невміння створювати свої. «Так, не всі діячі вшановані, але, від нині вшанована вся історія України та Києва в міських назвах» пише Олександр Алфьоров. Вся історія України та Києва без… Без кого? Про кого забули? Кого проігнорували?

Софія Грачова: Русскій мір, що лізе через вікно

Що важливіше при оцінці діяльності певного історичного діяча, як от Владімір Даль? Його заслуги у кодифікації великоруської національної культури? Вплив його твору, або ж авторитету його імені, на антиєврейське насильство? Участь у колоніальних війнах та відзнака від імператорі Ніколая І? Вирішуйте самі, але подумайте, який стосунок це все має до сучасного українського бачення історії та публічного простору

: Відкритий лист фахових істориків щодо присудження наукового ступеня доктора історичних наук Олесі Олександрівні Стасюк

6 червня 2022 року Міністерство освіти і науки України затвердило рішення про присудження наукового ступеня доктора історичних наук Олесі Стасюк. Цим рішенням МОН легалізувало відверто академічно недоброчесну працю, а також кричуще порушило низку законодавчих актів та нормативних документів України. Найбільш обурливим є те, що МОН, попри закріплену у різних законодавчих актах процедуру, виключило із розгляду дисертаційного тексту О.О.Стасюк Експертну раду з історичних наук. Фахівців фактично позбавили слова. Це змусило істориків виступити із черговим Відкритим листом

Анатолій Хромов: Нищівний удар українських архівів по російській пропаганді

Маю риторичне запитання… Чи спроможні російські архіви ось так само виставити повні справи, описи та фонди з історії Голокосту? Тільки повністю, без купюр та обрізок, без ідеологічних анотацій? Ну що, "колеги"-"антинацисти", вам слабо?