Спецпроект

Замість пам'ятника Сталіну буде меморіал жертвам сталінських репресій

На центральній площі міста Горі на місці демонтованого в 2010 році пам'ятника Йосипу Сталіну восени буде споруджено меморіал на згадку про жертви сталінських репресій і російської агресії в серпні 2008 року.

Про це з посиланням на міністр культури і захисту пам'ятників Грузії Ніколоза Руруа повідомляє "Інтерфакс". 

За словами міністра, автором меморіалу, проект якого переміг на оголошеному конкурсі, є грузинська скульпторка, яка мешкає у США, Тамар Квесітадзе.

Меморіал, судячи з оприлюднених у грузинських ЗМІ знімкам макета, являє собою групу з 11 оголених жіночих і чоловічих фігур, що стоять півколом. Т. Квесітадзе є також автором скульптурної композиції "Алі і Ніно" на бульварі в Батумі. 

Демонтований в Горі шестиметровий пам'ятник Сталіну влада обіцяла встановити на території Будинку-музею "вождя народів" в Горі, але досі цього не зробила. За інформацією грузинських ЗМІ, пам'ятник Сталіну лежить на землі на території Горійській військової бази Міноборони Грузії.

В Україні за знищену "архітектурну форму" Сталіна влада арештувала десятки активістів націоналістичних організацій. При цьому справжніх організаторів вибуху досі не назвали.

В оці тайфуна. Як проголосили Акт Злуки

У цей день здавалося, що буревії історії втомилися і зупинили свій руйнівний рух. Насправді над Київом зупинилося "око тайфуну", де вітру може не бути. Навколо ж української столиці усе пригиналося від буревіїв.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.