Спецпроект

Анонс: книжка про Бруна Шульца і його Галичину

Видавництво "Дух і літера" запрошує відвідати презентації літератури, які відбудуться в рамках І Міжнародного фестивалю "Книжковий арсенал".

30 травня, 1800 - 1900 - презентація книги "Регіони великої єресі та околиці. Бруно Шульц і його міфологія" польського поета і літературознавця Єжи Фіцовського.

Представлятимуть книгу львівський перекладач і публіцист Андрій Павлишин, літературознавець Оля Гнатюк та головний редактор видавництва "Дух і літера" Леонід Фінберг. У рамках презентації також відбудеться перегляд фільму Войтека Грабовського "Дрогобич" та відеоперфомансу Влодка Кауфмана "В дрогобицькому годиннику" з ІІІ-го фестивалю Бруно Шульца.

Великого прозаїка Бруно Шульца час і обставини прирекли на смерть від ґестапівської кулі та забуття. Проте польський поет і літературознавець Єжи Фіцовський (1924 - 2006) урятував пам'ять про геніального дрогобичанина, упродовж 60 років невтомно шукаючи його земні сліди та інтерпретуючи літературну, графічну, епістолярну й критичну спадщину.

Ця книга - опис цієї видатної пригоди духу, своєрідний інтелектуальний детектив, пам'ятник багатокультурному середовищу Галичини, безповоротно зруйнованому нацистами й комуністами.

Презентації інших книг видавництва, не пов'язаних з історією:

30 травня, 1700 - 1800 - презентація ІІ тому "Європейського словника філософій. Лексикону неперекладностей". Словник представлятимуть директор видавництва "Дух і літера" Костянтин Сігов, шеф-редктор "Словника" Андрій Васильченко, професор Олег Хома, професор Андрій Баумейстер та ін.

Під час презентації відбудеться перегляд відеокоментаря про "Словник" французького філолога і філософа, професора Сорбонни Барбари Кассен та документального фільму про Мераба Мамардашвілі.

31 травня, 1830 - 1930 - презентація книги "Дочекатися музики" і концерт Валентина Сильвестрова.

Книгу представлятимуть Валентин Сильвестров, композитор Сергій Пілютиков, професор В'ячеслав Брюховецький, головний редактор «Дух і літери» Костянтин Сігов та редактор книги Алла Вайсбанд.

Місце проведення фестивалю - "Мистецький Арсенал", вул. Лаврська, 12-14 (колишня вул. Івана Мазепи, 28-30)

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.