У Львові відзначають 145 років від народження Грушевського

У Львові сьогодні, 29 вересня, відзначили покладанням квітів до пам’ятника 145-ту річницю від дня народження Михайла Грушевського.

Про це повідомляє ZAXID.NET із посиланням на прес-службу Львівської обласної ради.

Загалом у Львові до ювілею з дня народження Грушевського впродовж 29-30 вересня відбуваються низка заходів. Зокрема, 29 вересня у Львівському Будинку вчених пройшла урочиста сесія.

Грушевський та Франко: громадське і приватне

Тридцятого вересня заходи пройдуть у Музеї Михайла Грушевського у Львові, що на вул. Івана Франка, 154.

Це, зокрема, круглий стіл: "Грушевськознавство: поступ і перспективи" (10.00 - 11.55); відкриття виставка "Автентичні рукописи Михайла, Марії та Катерини Грушевських" з фондової скарбниці Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові (12.00 - 12.30); презентація музейних видань (12.30 - 13.00)  та нагородження дослідників спадщини Михайла Грушевського відзнакою Державного меморіального музею Грушевського у Львові (13.00 -14.30).

Завтра від 14.30 до 16.00 пройде піша екскурсія "Львівські адреси М. Грушевського".

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.