АНОНС: РАДЯНСЬКІ КОНКУРЕНТИ ОСВЕНЦІМА (ФОТО)

У харківській Муніципальній галереї відкривається виставка «Відрядження у один кінець». Фотографи Володимир Оглоблін (Харків), Володимир Манькута (Черкаси) та Андрєй Ларіонов (Магадан) представляють унікальний фоторепортаж із таборів ГУЛАГу.

Ніщо не зникло. У вічній мерзлоті стоять ворота і бараки. Над ними височіють єгипетські піраміди відвалів породи. Під тими териконами краще не копати: кістки померлих від виснаження в’язнів з’являються на поверхні самі – кожної весни земля повертає свідчення злочину.

 

«Відрядженням» у великих сталінських таборах називали етап до інших, менших і віддаленіших таборів – на особливо важкі роботи у копальні. Зазвичай, це було відрядження, з якого не поверталися: бо важка праця не давала шансів пережити це жахіття. Автори виставки побували у двох радянських конкурентів Освенціму – старших за віком, але менших за розміром гулагівських таборах «Алясковитий» та «Дніпровський».

 

І у «Алясковітий» і «Дніпровський» наповнювали контингентом, який проходив по 58-й статті – тобто політв’язнів. Їх могили – у кращому випадку - деревяний стовпчик із номером «Ж-5»: жодних імен і дат. Їх черепами навесні грають ведмежатка.

 

 

Виставка відкрита з 11 по 26 листопада 2011 року за адресою:

Харків, вул. Чернишевська, 15

Муніципальна галерея працює кожного дня за виключенням неділі з 11 до 19 години.

Опіум, вбивства, валютні спекуляції: китайські таємні організації в радянській Україні

Для більшості маловідомим залишається факт, що у першій половині XX cтоліття в Україні існувала доволі помітна китайська діаспора. Китайці оселилися в багатьох містах та навіть селах переважно на півдні та сході країни, а райони, де вони колись компактно проживали, до сих пір в народі називаються "шанхаями". Там, де виникали китайські діаспори, неодмінно з'являлися і злочинні угруповання та таємні містичні братства, більш відомі в масовій культурі як тріади.

Від символу до імені: у пошуку власних моделей військового цвинтаря

Присвячені невідомому солдату монументи можна знайти у Франції, США, Британії, Канаді та інших країнах умовного Заходу. Зрештою, традиція символічних і цілком реальних могил невідомих солдатів народилася саме у Західній Європі. Асоціація могили невідомого солдата з Радянським Союзом радше пов'язана з зацикленістю політики пам'яті сучасної Росії на Другій світовій війні, ніж із якоюсь особливою прихильністю радянців до невідомих солдатів.

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".