Анонс: програма круглого столу "Голокост і геноциди"

Всеукраїнська асоціація викладачів історії "Нова Доба" і програма досліджень історії сучасної України ім. Петра Яцика у партнерстві із Всеукраїнським центром дослідження Голокосту "Ткума" анонсують проведення другої частини круглого столу "Пам'ять про війну – проти війни пам’ятей".

Друга зустріч, яка має назву "Голокост і геноциди", відбудеться 3 лютого 2012 року у Київському будинку вчителя (вул.Володимирська, 57). 

Початок роботи о 10:00.

Метою круглого столу є ініціювання серед істориків-науковців та вчителів історії відкритої дискусії  щодо подолання суспільних протиріч, які стосуються пам’яті про Другу світову війну та її уроків для сучасної України й європейської спільноти.

ПРОГРАМА:

9-30
Відкриття роботи
1 сесія. ГОЛОКОСТ. Модератор  - проф.  Ярослав Грицак
10-00
Голокост євреїв та циган в Україні
Проф. Карел Беркгофф,  Центр дослідження історії Голокосту та геноцидів  Королівської академії мистецтва та наук  (Нідерланди)
10-30
Голокост євреїв: російський вимір
Проф.  Олег Будницький,  Інститут Російської історії Російської академії наук  (Росія)
11-00
Дискусія
12-00

Перерва на каву/чай

2 сесія.

ІНШІ ГЕНОЦИДИ   Модератор –  проф. Юрій Шаповал

12-30

"Волинська різанина" та "акція Вісла"

Проф. Гжегож Мотика,  Ягелонський університет (Польща)

13-00 Депортація Кримських татар як геноцид: роздуми історика
Гульнара Бекірова,  Кримський інженерно-педагогічний університет
13-30

Дискусія

14-30

Обід

3 сесія.

ІСТОРІЯ ГОЛОКОСТУ ТА ІНШИХ ВОЄННИХ ГЕНОЦИДІВ У ШКІЛЬНІЙ ОСВІТІ

Модератор – Петро Кендзьор

15-30
Злочини проти людства у шкільній історичній освіті: моральні та фахові  виклики
Проф. Фальк Пінґель, Міжнародний інститут дослідження шкільних підручників ім. Ґеорга Екерта  (Німеччина)
16-00
Історія Голокосту у шкільних підручниках Польщі, Росії та України
Ігор Щупак,   Всеукраїнський Центр вивчення Голокосту "Ткума"
16-30
Пропозиції українських  вчителів щодо концепції нових навчальних посібників з історії Другої світової війни
Наталя Голосова,  Асоціація викладачів історії "Нова Доба"
17-00 Дискусія
17-30 Підведення підсумків  
18-00 Вечеря

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.