Спецпроект

Мініатюрні книги з горлівського музею експонують в донецькому краєзнавчому

Виставка з колекції єдиного музею в Україні мініатюрної книги "Мініатюрна планета Разумова" (Горлівка) відкривається в Донецькому обласному краєзнавчому музеї.

Про це пише День.

 

Музей мініатюрної книги - унікальний і єдиний подібний державний музей в Україні. Сьогодні в музеї зберігається понад 9000 мініатюрних (до 100мм) і мікрокниги (від 1 до 10 мм) XV - XXI століть з 57 країн на 103 мовах світу.

Більшість мініатюрних книг є зразками високої книжкової культури. В експозиції представлені підручники географії, математики, граматики розміром 46х33 мм (1835-1837 р.р.), старовинні і сучасні словники (30х40 мм), видані у вигляді гаманців і футлярів з натуральної шкіри, берестяна книга, виконана народним умільцем з Архангельська Дмитром Головіним.

Є в експозиції мікрокниги розміром з клітину учнівського зошита, видані невеликим накладом мюнхенським видавництвом Waldman und Phitzner: "Дзвін свободи", "Отче наш", "Олімпійська клятва", "Я вас люблю", надруковані на семи (перші три книги) і дев'яти мовах. Є мікрокниги Bilder-ABC розміром 2,5 х3 мм, видані в 1971 році Інститутом книжкових мистецтв у Лейпцигу. Народні умільці з України перевершили умільців з Німеччини. Борис Компанієць (Крим) виготовив Мікрокнижку розміром 3х1 мм, в якій написано вірш С. Єсеніна "За віконцем місяць ..."

Виставка в Донецькому краєзнавчому музеї працюватиме з 25 жовтня до 25 листопада.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.