Спецпроект

СБУ поповнює колекцію Центрального музею Тавриди. ФОТО

До Центрального музею Тавриди керівництво СБУ в АРК передало старовинні артефакти, які були вилучені під час незаконного перевезення через державний кордон України. У музейний фонд були передані старовинні монети, холодна зброя та унікальні предмети побуту минулих століть, які за висновком експертизи є культурно - історичною спадщиною і не підлягають вивезенню за кордон.

Про це пише "ХайВей".

Фонд музею поповнився срібними монетами 17-18 століть, які нещодавно контрабандисти намагалися переправити до Німеччини.
Сімейна пара із Сімферополя продала на одному з аукціонів в Інтернеті колекцію монет із зображенням Петра І і, замаскувавши їх під звичайну поштову кореспонденцію, вислала покупцеві в Мюнхен.
Співробітники СБУ затримали контрабанду, а за кілька днів знайшли і її відправників.

Ще один сімферополець спробував переправити рейсовим автобусом посилку, у якій знаходилися колекційні монети Російської Імперії, викарбувані в 1814 і 1818 роках. Замасковані під побутові речі монети були затримані співробітниками СБУ при перетині кордону з Росією.

У січні 2012 року мешканка Сімферополя, виїжджаючи на постійне місце проживання в Мілан, спробувала вивезти з собою дореволюційні срібні столові предмети і англійський барометр кінця 19-го століття.

Особливу історичну цінність представляв барометр, виконаний у вигляді рятувального круга, який імовірно був виготовлений в Криму, про що свідчить стилізований герб Таврійської губернії в нижній частині приладу.
Всі ці раритети жінка заховала у своєму багажі, не заявивши про їх наявність співробітникам прикордонної та митної служби.

Барометр у вигляді рятувального круга
Барометр, вилучений службою безпеки

 

Ще один артефакт - швейцарський багнет-ніж від піхотної гвинтівки 1918 випуску був вилучений у співробітника податкової міліції міста Севастополя. Державний службовець придбав його в Швейцарії для своєї колекції, коли перебував там на відпочинку. Але планам колекціонера перешкодили співробітники СБУ, вилучивши історичну холодну зброю на прикордонному контролі.

Кримські музеї часто поповнюються експонатами, які потрапляють в експозицію з митниці.

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.