Татари вимагають депортувати генконсула РФ за "фашиствуючі" слова

Голова фракції "Курултай-Рух" ВР Криму, перший заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров закликав владу України заявити про небажаність перебування генерального консула Росії в Сімферополі Владіміра Андреєва на території України.

Про це повідомляє "Інтерфакс".

Причиною стало інтерв'ю генконсула кримськотатарському телеканалу ATР, в якому Андрєєв фактично виправдав депортацію кримських татар, здійснену Сталіним у 1944 році.

Радянська влада виправдовувала цю депортацію "співпрацею кримських татар з фашистами". Внаслідок депортації Крим було перетворено з автономної республіки СРСР на Кримську область Російської радянської соціалістичної федерації.

"Я думаю, зробить честь російському керівництву негайне відкликання так званого дипломата, - заявив Чубаров з трибуни кримського парламенту. - А честю для нашої держави буде негайне повідомлення пану Андрєєву про його небажане перебування на території Української держави".

За словами Чубарова, Андрєєв "припустився образливих, цинічних за своєю суттю тверджень на адресу кримськотатарського народу та на адресу кожного кримського татарина".

Чубаров назвав висловлювання консула "фашиствуючими" і нагадав, що ще 5 вересня 1967 року вийшла постанова президії Верховної Ради СРСР, яка засудила депортацію. У 1989 році ВР СРСР визнала депортацію незаконною і злочинною.

Заступник голови Меджлісу також нагадав про Вільнюську декларацію ОБСЄ 2009 року, якою було прирівняно злочини нацизму та сталінізму.

"Пан Андреєв захищений своїм дипломатичним статусом. Але він, однак, має дотримуватися відповідного законодавства країни перебування, - підкреслив Чубаров. - Від імені сотень кримських татар, що з ночі обривають мої телефони, я вимагаю від прокуратури Криму, від СБУ дати правову оцінку висловлюванням пана Андрєєва".

За словами Чубарова, Меджліс очікує офіційної оцінки того, що сталося, від Ради міністрів Криму, від постійного представника президента в АРК та від ВР АРК".

При цьому він додав: "Я думаю, що ми разом зробимо все для того, щоб Росію, країну велику, країну-сусіда, країну, з якою ми хочемо дружити, не представляли такі люди, як пан Андрєєв".

Він також повідомив, що 23 травня кримські татари проведуть пікет протесту біля Генерального консульства Росії в Сімферополі, та закликав своїх співвітчизників туди прийти.

Як відомо, у інтерв'ю телеканалу ATР генконсул РФ у Сімферополі Владімір Андреєв заявив, що не рекомендував запрошеним на прем'єру художнього фільму "Хайтарма" росіянам дивитися кіно, бо воно "спотворює історію Великої вітчизняної війни". При цьому він звинуватив кримськотатарський народ у "зраді" і співпраці з нацистами.

При цьому Андрєєв стверджував, що його слова - офіційна позиція РФ: "Все, що я сказав, це абсолютно офіційно. Запишіть і прокручуйте будь-якому кримському татарину. Моє слово і слово Росії мають лунати, мають бути відомими".

У 2010 році генеральний консул Росії у Львові Ґузєєв заявляв, що Україну "придумали австріяки", щоб розділити "два братські народи". Через кілька місяців його перевели з України.

Читайте також: "Як Українська РСР відбудовувала Крим, з якого виселили татар"

"Важливо не робити з пам’яті божество", - Євгеній Стасіневич

Публічне інтерв'ю з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем у рамках виставки ГОЛОСИ Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.