Спецпроект

Дніпропетровські пошуковці передадуть знайдений літак у музей

Члени історико-пошукової організації "Пошук-Дніпро" подарують Дніпропетровському історичному музею імені Яворницького дві тисячі експонатів часів Другої світової.

Про це пише dp.kp.ua.

Найбільш цінними є фрагменти літака ЛА-5, який був збитий ворогом під час визволення Дніпропетровська. Історії його бойового шляху буде присвячена окрема експозиція.

За словами керівника першої пошукової групи ІПО "Пошук-Дніпро" Андрія Біжко, частини літака були виявлені на одному з плацдармів річки Дніпро у Верхньодніпровському районі.

"Цей літак входив до складу триста другої винищувально-авіаційної дивізії, в якій свого часу служив тричі герой Радянського Союзу, льотчик Іван Кожедуб, - розповів Андрій Біжко.

Також до музею будуть передані фрагменти важкої військової техніки і озброєння як Червоної Армії, так і Вермахту, особисті речі бійців і побутова атрибутика того часу. Всі ці предмети були знайдені в місцях, де проходили бої.

Дивіться також: "Екскурсія Дніпропетровським історичним музеєм. ФОТО"

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.