Спецпроект

Британський музей виплатив компенсацію Фельдману

Британський музей виплатив компенсацію родині Артура Фельдмана, чия колекція творів мистецтва була розграбована нацистами в березні 1939 року. Онук Фельдмана-ізраїльтянин Урі Пелед довів, що в музеї зберігається картина німецького художника "Молода пара на тлі пейзажу" 16-століття, що належить його дідові.

Про це пише achievementsnews.co.uk.

Фельдман втратив всю свою багату колекцію творів мистецтва в чеському Брно, коли до міста увійшли війська Німеччини. Він був схоплений гестапо, а колекцію розграбували. Ця картина "спливла" потім в Лондоні, де була продана на аукціоні "Сотбіс", а потім в 1993 році її подарували Британському музею спадкоємці лондонського колекціонера Едмунда Шилінга. Шилінг був у період 1930-х років куратором Інституту мистецтв у Франкфурті і емігрував до Англії в 1937 році.

Після того, як ця історія стала надбанням гласності, керівництво Британського музею погодилося виплатити 6000 фунтів компенсації членам сім'ї Фельдманів. Сім'я ж прийняла рішення про те, що картина залишиться в музеї і буде доступна всім його відвідувачам. Як підкреслив Урі Пелед, що проживає в Тель-Авіві: "сім'я Фельдманів дуже щаслива, що картина залишиться в колекції Британського музею. Ми щоразу, коли знаходимо ту чи іншу картину, залишаємо їх у музеях, щоб вони були доступні для відвідувачів і дослідників, але приймаємо компенсацію від нових власників".

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.