Держдеп: "Антисемітизм в Україні - там, де сепаратисти"

Прояви антисемітизму в східних регіонах України спровоковані прихильниками сепаратизму, перехідний український уряд не має до них жодного стосунку.

Про це заявив Айра Форман - керівник американського Бюро з моніторингу та боротьби з антисемітизмом [у складі МЗС США], повідомляє Євроазійський єврейський конгрес.

"Україна для нас особливо важлива через ту російську пропаганду, яка каже, що тут зростає рівень антисемітизму, що до цього причетний уряд, у якому засіли фашисти, - зазначив представник Держдепартаменту. - Однак спостерігається зворотне: ми бачимо, що проросійські сили всіляко заважають зусиллям провести на сході України вибори".

За словами Формана, загалом в Україні існує суспільний консенсус: "В цілому - немає ніякого антисемітизму з боку тимчасового уряду України, але є прояви антисемітизму на півдні і сході України з боку проросійських сил".

Він нагадав про прояв антисемітизму, зафіксований біля Донецької синагоги під час проведення так званого "референдуму" про самовизначення Донецької області.

"Експерти вважають, що цей інцидент був спровокований проросійськими силами", - наголосив Форман.

Ідеться про інцидент 15 квітня 2014 року: коли представники єврейської громади зібралися святкувати Песах, група невідомих із закритими обличчями, під'їхавши до Донецької синагоги, стала роздавати всім її відвідувачам листівки образливого і протиправного характеру.

"Російські заяви про те, що є якийсь прояв антисемітизму в перехідному уряді України - це абсолютна брехня, - підсумував Форман.-  Особливих зусиль ця діяльність [Росії] набуває перед виборами. Коли ми маємо справу з пропагандою і дезінформацією щодо уряду в Києві, то чомусь стикаємося з тим, що факти прояву антисемітизму фіксується на сході України".

Чиновник також підкреслив, що в останні місяці в самій Росії почастішали випадки проявів антисемітизму.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.