У Росії підрозділ "Меморіалу" визнали "іноземним агентом"

5 листопада міністерство юстиції Російської Федерації включило у список некомерційних організацій - "іноземних агентів" Науково-інформаційний центр "Меморіал" – регіональну організацію, що входить до складу Міжнародного історико-просвітницького товариства "Меморіал".

Про це передає ИТАР-ТАСС.

 "Це – величезний удар для всіх тих, хто займається пам’яттю жертв радянського терору", – заявив керівник Міжнародного "Меморіалу" Арсеній Рогінський. За його словами, напередодні мін’юст провів перевірку організації та видав акт про відповідність її діяльності некомерційної організації з функціями іноземного агента. Однак два тижні, відведені на оскарження цього акта, ще не спливли. Рогінський обіцяє позиватися на міністерство до суду.

У самому мін‘юсті РФ заявили, що "факт відповідності організації ознакам некомерційної організації, яка виконує функції іноземного агента, встановлено в ході планової виїзної перевірки, проведеної Головним управлінням міністерства юстиції Російської Федерації по Санкт-Петербургу".

 Фото: ИТАР-ТАСС/Сергій Карпов

Між іншим, це вже четверта членська організація міжнародного товариства "Меморіал", яку внесено до реєстру "іноземних агентів".

Раніше такими визнали регіональне відділення громадської організації "Комісія із захисту прав людини "Меморіал" в Комі", міжрегіональну громадську організацію "Інформаційно-просвітницький центр "Меморіал" і міжрегіональну громадську організацію "Правозахисний центр "Меморіал".

Науково-інформаційний центр "Меморіал" було створено політв’язнем 1960-х рр. Веніаміном Йофе як осередок наукового забезпечення роботи історико-архівної комісії товариства "Меморіал".

Нині він включає в себе архів, бібліотеку, дискусійний і виставковий простір, віртуальний музей ГУЛАГу. Окрім цього, організація займається освітніми та видавничими проектами, проводить читання та інші заходи.

За словами Рогінського, НІЦ "Меморіал" зібрав унікальну базу даних про місця поховань жертв радянських репресій, якої немає ні в державних органів, ні в інших громадських організацій. Зокрема поховання в Сандармосі в Карелії і в Ковальовському лісі під Петербургом були знайдені саме "Меморіалом".

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.

Світоглядні орієнтири ОУН: приклад Ярослава Стецька

Історик Микола Гаєвой загинув на війні 27 серпня 2024 року. Він навчався в аспірантурі УКУ з історії. Для своєї дисертації обрав політичну біографію Ярослава Стецька. Фрагмент наукової роботи Микола надсилав редакції "Історичної правди". Публікуємо текст Миколи Гаєвого у пам'ять про полеглого Героя.