На Прикарпатті відкопали бідон з архівними документами. ФОТО

Місцеві мешканці села Вікторів Галицького району Івано-Франківської обл. відкопали бідон з архівними документами.

Знайдені документи в погано стані й потребують реставрації, оскільки через дірку в бідоні їх залило водою. За припущеннями істориків, це архіви УПА, передає ГалІнфо.

 

Завідувач відділу реставрації Івано-Франківського краєзнавчого музею Валерій Твердохліб розповідає – пам’ятка цікава, але ситуація з документами критична. 

"Зараз важко сказати, чи можливо їх відновити. Ми проводимо консультації з реставраторами зі Львова, які уже працювали з таким матеріалом. Незабаром ми дізнаємось, наскільки папери важливі. Останнім часом такі знахідки трапляються. Думаю багато чого ще сховано", – переконаний реставратор.

 

Він додає: проблема в тому, що в Івано-Франківську немає фахівців по реставрації таких паперів. Немає також і державного фінансування в цьому напрямку.

Очільник "Поступового гурту франківців" Сергій Адамович, якому передали бідон, розповідає:

"Ми думаємо, що це документи ОУН УПА і зараз працюємо з фаховими реставраторами і істориками.  Ми залучили до роботи відомого реставратора Валерія Твердохліба. Сподіваюсь нашими зусиллями вдасться зберегти частинку історії".

 

До слова, не так давно у цьому ж селі знайшли ідентичний бідон з документами. Оскільки вони були у кращому стані, вдалось одразу встановити, що це документи  українського підпілля. Зараз вони також на реставрації.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.