У Чехії створили портал про "внутрішню кухню" комуністичної держбезпеки. ФОТО

Архів Служби безпеки Чехії запустив Інтернет-додаток, який день за днем документує структуру та роботу комуністичного Міністерства внутрішніх справ Чехословаччини.

Архів задокументував період з 1 березня 1969 року до 15 лютого 1990-го, коли Службу державної безпеки Чехословаччини було розпущено, передає "Радіо Прага".

На сайті, що доступний за адресою mvu.ebadatelna.cz, можна знайти конкретну інформацію про міністрів, їх заступників, начальників окремих управлінь Служби держбезпеки та Прикордонної охорони, агентів  тощо.

Головна сторінка сайта "Підрозділи Федерального міністерства внутрішніх справ"

Користувач може переглянути фотографію кожного з них, опис посади, яку він займав, завдань та рішення, які він ухвалював. Шукати можна за прізвищем,а також і за псевдонімом, якими СДБ активно користувалася у своїй документації.

"Ті, кому цікава діяльність Служби дербезпеки комуністичного режиму, зможуть дізнатися, якою була структура МВС у конкретний вибраний ними період, причому на рівні окремих секцій, чим займались конкретні відділення, і хто їх очолював, включаючи дані про перебіг служби конкретної особи", — розповідає директор Архіву Служби безпеки Светлана Птачнікова.

Даний проект став результатом майже дворічної праці, оскільки всі дані потрібно було ретельно перевірити.

Светлана Птачнікова. Фото: Чеське радіо

"Ми додали так звані "підбірки контррозвідувальних розробок", тобто ще одну частину фондів. Це приблизно 22 тисячі томів. Це записи, які Служба дердбезпеки вела на осіб, за якими було встановлено спостереження. Цю документацію було присвячено противникам режиму", — пояснює Пйотр Земан, заступник директора архіву.

Поки що в додатку міститься далеко не вся інформація з Архіву Служби безпеки. У майбутньому планується розширення проекту. На даний час додаток містить 2,5 млн документів.

Архів чехословацької Служби держбезпеки. Фото: ЧТ  

Щоб отримати доступ до матеріалів архіву, потрібно зареєструватися, заповнити анкету дослідника і вибрати пароль. Але перш, ніж узятися за дослідження матеріалів з дому, потрібно відвідати читальний зал Архіву Слуби безпеки для проведення ідентифікації особи користувача.

Автори проекту заявляють, що це – перший проект у Європі, який подібним способом задокументував і представив для вивчення громадськості багатолітню історію Міністерства внутрішніх справ.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.