Українські бійці можуть почати вітатися гаслом "Слава Україні!"

Уряд пропонує офіційно запровадити військові привітання "Слава Україні" та "Героям слава" замість привітань радянського зразка.

Відповідний законопроект № 7549 від 5 лютого зареєстрований у Верховній Раді, передає Радіо "Свобода".

Ініціатором законопроекту є прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Документ пропонує внести зміни до статті 84 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, замінивши радянське привітання "Здрастуйте, товариші" й відповідь "Бажаємо (бажаю) здоров’я" на "Слава Україні" та "Героям слава" відповідно.

"На вітання начальника або старшого за військовим званням "Слава Україні" всі військовослужбовці, які перебувають у строю або поза ним, відповідають "Героям слава", – сказано в проекті закону. Аналогічними фразами пропонується і прощатися – замість чинної зараз статутної форми прощання "До побачення, товариші" – "До побачення".

Як відомо, вітанням "Слава Україні" – "Героям слава" послуговувалися члени Організації українських націоналістів та солдати Української повстанської армії в 1930-х – 1950-х роках. У 1990-х роках це гасло відродили в публічному вжитку націонал-демократичні та праворадикальні організації. 

Поступово воно набуло поширення серед широких кіл проукраїнської громадськості та політикуму.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.